Obama'yı 'çiğnedi' ve Netanyahu'yu davet etti

Beyaz Saray, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın İsrail Başbakanı Netanyahu'ya davetini, "normal diplomatik protokolün ihlali" olarak niteledi

Obama'yı 'çiğnedi' ve Netanyahu'yu davet etti

WASHINGTON - Beyaz Saray, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner'ın, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu Washington'a davetini "normal diplomatik protokolün ihlali" olarak niteledi.

ABD Başkanlık uçağı Air Force One'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Boehner'ın Netanyahu'yu İran konusunda 11 Şubat'ta Kongre'nin ortak oturumuna hitap etmesi için davet etmesine ilişkin bir soru üzerine konuştu.

Earnest, Beyaz Saray'ın, Boehner'in bu sabahki açıklamasından hemen önce konuyla ilgili bilgilendirildiğini ve bunun "ilginç" olduğunu kaydetti.

Earnest, Netanyahu'nun Kongre'ye hitabı hakkında İsraillilerin kendileriyle temasa geçmediğini belirterek, "Seyahat hakkındaki planlarının neler olduğu ve (Netanyahu'nun) ne söylemeyi planladığı hakkında İsraillerle konuşma fırsatına sahip olana kadar bu konu üzerinde (davet) yargıda bulunmayacağız" dedi.

Sözcü Earnest, "Normal protokol, bir ülkenin liderinin, diğer bir ülkeye seyahat edeceği zaman o ülkenin lideriyle temas kurmasını öngörür. Başkan Obama'nın yurt dışında ziyaretlerine ilişkin planlamalarda da bu böyle yapılır. Bu spesifik etkinlik ise (Netanyahu'nun Kongre'ye hitabı) bu protokolden sapma gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

Obama ve Netanyahu'nun düzenli olarak konuştuğunu vurgulayan ve gelişmeden Beyaz Saray'ın rahatsız olup olmadığına dair soruya "hayır" yanıtını veren Earnest, Obama'nın, İran konusunda diplomatik seçenekleri takip etmeyi kuvvetle tercih ettiğini ancak Cumhuriyetçilerin, Netanyahu'nun İran'a karşı yaptırımlar getirilmesi yönünde ilave baskı yapmasını istediğinin açık olduğunu dile getirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki de geleneksel olarak, hiçbir Amerikan yönetiminin yabancı bir liderin ABD'yi ziyaret planını Temsilciler Meclisi Başkanı'ndan öğrenmesinin uygun olmadığına dikkati çekti.

Sayfa Yükleniyor...