Öğrencilere silah taşıma izni

ABD'nin Teksas eyaletinde yürürlüğe giren yeni bir yasayla, üniversitelerde 21 yaşından büyük öğrencilerin silah taşımasına izin çıktı. Yeni yasa tartışmaları da beraberinde getirdi.

NTV Haber 02.08.2016 - 19:06 | Son Güncelleme : 02.08.2016 - 20:25

Öğrencilere silah taşıma izni

Teksas eyaletinde bundan sonra öğrenciler silahlarıyla sınıflara girebilecek. Yasa Teksas Üniversitesi'nde 14 kişinin öldüğü katliamın 50. yıldönümünde yürürlüğe girdi.

Yeni yasa ile genelde silahsız olan üniversitelerde yaşanabilecek olası toplu katliamların önüne geçilmesi amaçlanıyor. Silahlı saldırganların direnişle karşılaşmayacaklarını bildikleri için üniversite kampüsleri ve sinemalar gibi yerleri hedef aldıklarına dikkat çekiliyor. Ancak uygulamaya karşı olanlar da var.

Kampüste silahlı öğrencilerin olmasının daha fazla şiddet olayına yol açabileceğine işaret ediliyor. Bazı akademisyenler sınıfta silahlı öğrencilerin olması halinde düşüncelerin özgürce tartışılamayacağını savunuyor.

Yasanın yürürlüğe girmesi ile Teksas, ABD'de öğrencilerin kampüslerde silah taşımasına izin verilen 8. eyalet oldu. 1966'da eski deniz piyadesi Charles Whitman'ın Teksas Üniversitesi'ndeki silahlı saldırısında 14 kişi hayatını kaybetmiş 32 kişi yaralanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...