Ortadoğu'da gizli operasyonlara onay verildi

New York Times, Pentagon'un Ortadoğu ve Afrika'da gizli operasyonlara onay verdiğini yazdı.

Anadolu Ajansı 25.05.2010 - 10:13

Ortadoğu'da gizli operasyonlara onay verildi

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un, Ortadoğu ve Afrika'da militanlara karşı geniş çaplı gizli askeri operasyonlar yapılmasına onay verdiği öne sürüldü.

New York Times gazetesinin haberine göre, ABD Merkez Kuvvetler Komutanı David Petraeus, Eylül ayında İran, Suudi Arabistan, Yemen ve Somali gibi ülkelerde izleme yapmaları için Özel Operasyon birliklerini yetkilendiren bir emri imzaladı.

Belgede yer alan hedeflerin, "El Kaide gibi örgütlere sızılması, bu örgütlerin dağıtılması, bozguna uğratılması, yok edilmesi ve ayrıca gelecekteki saldırılar için ortamın hazırlanması" olduğu belirtildi.

Gazete, belgede saldırı eylemleri için yetki verilmediğini yazdı.

Haberde, adı belirtilmeyen Amerikalı yetkililere dayanılarak, "talimatın, Washington ile Tahran arasında gerilimin tırmanması durumunda İran'a olası askeri harekat için temel hazırlayabilecek istihbarat toplamaya izin vermediği" de ifade edildi.

Talimatın belirli bir görevi içermediğini vurgulayan New York Times, "ABD Savunma Bakanlığı'nın, Amerikan askerlerinin güvenliğine ilişkin kaygısı" dolayısıyla belgeyle ilgili bazı ayrıntıları saklı tuttuğunu da kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...