'Özür dilemek milli gurur meselesi değil'

İsrail'de eski Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, son dönemde yaşanan Türkiye-İsrail gerginliğinden en çok İsrail'in zarar gördüğünü belirterek, "Eğer özür dilemek gerekiyorsa, bundan korkmayıp özür dilemek lazım" dedi.

Anadolu Ajansı 06.09.2011 - 13:27

'Özür dilemek milli gurur meselesi değil'

Ben Eliezer, İsrail Ordu radyosuna yaptığı açıklamada, "Recep Tayyip Erdoğan'ı bizden uzaklaşmaya zorladık" diyerek, Başbakan Erdoğan'ın Dökme Kurşun operasyonu konusunda bilgilendirilmediğini hatırlattı.

İşçi Partili Ben Eliezer, "Türkiye büyük bir güç ve bizimle onlar arasında derin ve çok eskiye dayanan stratejik mülahazalar var. Durumu kurtarmak ve uzlaşma formülü bulmak için her türlü çabayı göstermek mümkün. Eğer özür dilemek gerekiyorsa bundan korkmayıp özür dilemek lazım. Bu bir milli gurur konusu değil" dedi.

'TÜRKİYE İSRAİL'İN BÖLGEDEKİ EN İYİ DOSTU'
"İsrail Ortadoğu'daki en büyük dostunu kaybedecek" diyen İsrailli siyasetçi, yine de olayların düzelmesinin hala mümkün olduğuna işaret ederken, "Bu durumdan topallayarak bile çıksak büyük başarıdır" diye konuştu.

'DAVUTOĞLU İLE GİZLİCE GÖRÜŞÜLDÜ'
İşçi Partisi'nin, Netanyahu koalisyonunundan kopmadan önce, Türkiye-İsrail arasında gizli görüşmeler yürüttüğünü belirten Ben-Eliezer, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile iki kez gizlice görüştüğünü ve sonuncusunda, Netanyahu'dan bir mektup da ilettiğini ifade etti.

Ben Eliezer, bu görüşmenin sonunda "kriz arkamızda kaldı" deyip, Davutoğlu ile el sıkıştıklarını da kaydederken, "Ben bu toplantıdan ayrılırken, Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman konuşuyordu. Ama ben bu durumdan Lieberman'ı değil, Netanyahu'yu suçlu buluyorum" ifadelerini kullandı.

İsrail bakan Matan Vilnai de yine Ordu radyosundaki açıklamasında, iki ülke arasındaki kapıların tam kapanmadığını söyledi, İsrail askeri ataşesinin Türkiye'de çalışmaya devam edeceğini hatırlattı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...