Pakistan'dan FETÖ'cülerin itirazına ret

FETÖ'cülerin hükümet tarafından alınan "20 Kasım'a kadar ülkeyi terketmeleri" kararı hakkında yaptıkları itiraz başvurusu İslamabad Yüksek Mahkemesi tarafından "yetkisizlik" gerekçesiyle reddedildi.

Anadolu Ajansı 18.11.2016 - 10:16

Pakistan'dan FETÖ'cülerin itirazına ret

İslamabad Yüksek Mahkemesi, Pakistan'daki "PakTurk" adı altında faaliyet gösteren FETÖ okullarında çalışan Türklerin "vize uzatma" talebinin yargının alanına girmediğini gerekçe göstererek iade etti.

Mahkeme, FETÖ'cülere adres olarak daha önce vize bşvurularını yenilemeyen İçişleri Bakanlığı'nı gösterdi.

Duruşmada hazır bulunan İçişleri Bakanlığı yetkililerinin, "PakTurk mensuplarının vizesinin 9 Eylül'de sona erdiği ancak kendilerine bir vize uzatma talebi gelmediğini" söylediği öğrenildi.

Hükümet kaynakları, "İçişleri Bakanlığı'nın aldığı kararın bir 'kamu tasarrufu' olduğu ve bu konuda yargının yetkisinin bulunmadığı" ifade edildi. Pakistan kanunlarına göre bir yabancının vizesi bittikten sonra sürenin uzatılıp uzatılmayacağına yargı karar veremiyor."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günkü Pakistan ziyareti öncesi FETÖ okullarında görevli 108 öğretmenin aileleriyle ülkeden ayrılması istenmişti.

İçişleri Bakanı Çodri Nisar Ali Han, toplamda 400 kişiyi bulan bu kimselerin 5 gün içinde ülkeyi terk etmesini beklediklerini açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...