Pakistan'ın uzun ve zor yürüyüşü başladı

Pakistan muhalefeti, başkente doğru "uzun yürüyüş" başlattı. Ancak yürüyüş hükümetin baskıları nedeniyle zorlu geçiyor.

12.03.2009 - 10:48

Pakistan'ın uzun ve zor yürüyüşü başladı

Pakistan'da hukukçular ve siyasi muhalifler, hükümetin koyduğu yasağa rağmen, ülkenin pek çok kentinden, başkent İslamabad'a 'uzun yürüyüşe' başladı.

Ancak hükümet tarafından yasaklanan gösteri öncesinde, Karaçi'de onlarca kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkenin güneyindeki Karaçi kentinde polislerin, Yüksek Mahkeme önünde toplanmaya çalışan göstericileri copla püskürttüğü, hükümet aleyhtarı slogan atanlardan bazılarını ise gözaltına aldığı bildirildi.

Gözaltına alınanlar arasında, ülkedeki radikal dinci parti İslami Cemaatin Genel Başkan Yardımcısı Gafur Ahmed'in de bulunduğu belirtildi.

Eski Başbakan Navaz Şerif önderliğindeki muhaliflerin düzenlediği harekete katılan Pakistanlı avukatlar, Devlet Başkanı Ali Asıf Zerdari tarafından söz verildiği gibi, azledilen hakimlerin göreve dönüşü için "uzun yürüyüşü" düzenliyor.

Parlamento binası önünde büyük bir oturma eylemi yapmayı hedefleyen muhaliflerin, İslamabad'a Pazartesi günü ulaşmaları bekleniyor.

Pakistanlı yetkililer, ülkenin en büyük iki vilayeti olan Pencap ve Sind'deki kitlesel siyasi toplantıları, şiddet olaylarına yol açma ihtimali nedeniyle yasaklamıştı.

Yürüyüş kararı, ana muhalefetteki Pakistan Müslüman Birliği lideri Navaz Şerif'in, seçimlere katılmaktan men edilmesi sonrasına rastlıyor.

Hükümet, "orman kanunlarının istikrarsızlığa yol açmasına izin veremeyiz" derken, Pakistan Enformasyon bakanı Şeri Rehman, mevcut koşullar altında ellerindeki tek seçeneğin gösterileri yasaklamak olduğunu söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...