Pakistanlı kadınların isyanı

Pakistan’da onbinlerce kadın, haklarının iyileştirilmesi için biraraya geldi. Katılım net olarak bilinmese de eylem, en fazla kadının katıldığı gösteri olarak ülke tarihine geçti.

Haberler 20.02.2012 - 13:00

Pakistanlı kadınların isyanı

Pakistan'ın Karaçi kentinde onbinlerce kadın, haklarının iyileştirilmesi için biraraya geldi. Bazı kaynaklara göre 100 bin bazılarına göre ise 1 milyon kadın, "Güçlü kadınlar, daha güçlü Pakistan" sloganıyla mesajlarını iletmeye çalıştı.

GÖSTERİ TARİHE GEÇTİ
Tam rakam belirtilemese de gösteri, en fazla kadının katıldığı gösteri olarak Pakistan tarihine geçti. Mutahida Qaumi hareketi öncülüğünde biraraya gelen kadınlar, Londra'da sürgünde yaşayan parti lideri Altaf Hüseyin lehine sloganlar atmayı da ihmal etmedi.

Pakistan siyasetinde kadınlar çok az temsil ediliyor. Töre cinayetleri ve kadına karşı şiddetin en önemli sorunlar arasında yer aldığı ülkede, bu konuda yasaların da yetersiz kaldığına dikkat çekiliyor. Mutahida Qaumi hareketi kadınların toplumda daha fazla söz hakkına sahip olmasını savunuyor. Parti ayrıca konuyla ilgili kanunlarda değişiklik yapma sözü de veriyor. Partinin lideri Altaf Hüseyin 1992'de kurtulduğu suikast girişiminden bu yana Londra'da yaşıyor.

Sayfa Yükleniyor...