Papandreu'dan Erdoğan'a: Görüşeceğim

Yunanistan Başbakanı, Erdoğan'ın yazdığı mektuba olumlu yanıt vereceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 14.01.2010 - 01:18

Papandreu'dan Erdoğan'a: Görüşeceğim

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, ''Türkiye ile Yunanistan arasındaki konuları ele almak üzere Başbakan Recep Tayip Erdoğan ile görüşme talebinde bulunacağını'' bildirdi.

Papandreu, PASOK hükümetinin ilk 100 gününü değerlendirdiği basın toplantısında, Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili bir soru üzerine, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine gönderdiği mektuba olumlu yanıt vereceğini'' söyledi.

Başbakan Erdoğan ile görüşme konusunda herhangi bir çekincesi bulunmadığını ifade eden Papandreu, ''Sadece olumlu cevap vermekle kalmayıp, bir buluşma gerçekleştirilmesini isteyeceğim. Geçmişte de yaptığım gibi. Türk Başbakan ile görüşme konusunda hiçbir çekincem yok'' dedi.

Papandreu, ''Türk-Yunan ilişkileri konusunda Yunanistan'ın kendi tezleri ve gündemi bulunduğunu'' belirterek, ''Onların gündemi farklı olabilir. Çıkarlarının ve çoğu kez yaklaşımlarının farklı olduğu gibi ve çoğu kez de açıklamalarının tahrik edici olduğu gibi... Ancak bu, bizim ortaya koyduğumuz kendi farklı tezlerimiz olmadığı anlamına gelmez. Ortaya koyacağımız kendi gündemimiz, ileri sürmek isteğimiz kendi konularımız ve çözmek istediğimiz Kıbrıs konusu, kıta sahanlığı konusu ve Türkiye'nin AB perspektifi için atması gereken tüm adımlar gibi konuların olmadığı anlamına gelmez. Buluşmadan çekinmiyoruz, aksine bunu istiyoruz ve bu konu cevabımın bir bölümünü oluşturacaktır'' dedi.

Papandreu, Başbakan Erdoğan'ın mektubuna ne zaman ve ne şekilde yanıt vereceği konusunda bilgi vermedi.

ERDOĞAN'IN MEKTUBU
Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Yunanistan'da 4 Ekim 2009 tarihinde yapılan erken seçimlerde PASOK'un iktidara gelmesinin ardından, Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'ya Türk-Yunan ilişkilerini konu alan bir mektup göndermişti.

Başbakan Erdoğan'ın, 30 Ekim tarihinde gönderdiği ve ''Türkiye ile Yunanistan arasında ikili işbirliği ve diyalog sürecine yeni bir ivme kazandırılabileceği umudunu'' dile getirdiği mektubu, Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş tarafından Papandreu'ya iletilmişti.

Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgo Petalotis, ''Erdoğan'ın mektubunun zamanı geldiğinde yanıtlanacağını'' söylemişti.Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu, PASOK hükümetinin ilk 100 gününü değerlendirdi.

Atina'da düzenlediği basın toplantısında, 2010 yılını ''Yunanistan için tarihi değişiklikler yılı'' olarak nitelendiren Papandreu, ''Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizden çıkmak için içte ve dışta sert mücadeleler verdiğini'' söyledi.

Papandreu, ''Yunanistan'ın karşı karşıya bulunduğu ekonomik sorunlar nedeniyle, her gün yabancı basın ve kurumlar tarafından hakaret ve küfür derecesine varan sert eleştirilere maruz kaldığını, bunun da kimseyi memnun edici bir durum olmadığını'' kaydetti.

''Hükümetin iktidardaki ilk 100 gününün büyük bölümünü, Yunanistan'ın dıştaki güvenilirliğini yeniden kazanmaya yönelik çalışmalara ayırdığını'' belirten Papandreu, ''Değişebileceğimizi önce kendimize kanıtlamamız lazım. Bu çağrıya uymak herkesin borcudur. Bunu geçmişte kanıtladık, yine başarabiliriz. Helenizm'in gücüne güveniyorum'' dedi.

Papandreu, PASOK hükümetinin iktidarda bulunduğu yaklaşık 3 aylık sürede, ''ekonomi ile ilgili konularda içte ve dışta daha önce yapılmayan önemli birçok çalışmanın gerçekleştirildiğini'' belirtti.

Bu konudaki hedeflerin başında ''devlet savurganlığının önüne geçilerek, kamu kuruluşlarını sağlıklı bir duruma getirmenin'' bulunduğunu ifade eden Papandreu, ''Bu çerçevede daha çok vergi toplayabilmek ve yerel yönetimlerdeki israftan kaçınmak için gerekli yasal değişiklerin hazırlık aşamasında bulunduğunu'' bildirdi.

Papandreu, sorular üzerine, ''Yunanistan'ın içinde bulunduğu ekonomik kriz nedeniyle AB'nin sıkı denetim ve takibi altında bulunduğunu, ancak AB'nin ortak para birimi Avro Kuşağı'ndan çıkarılmasının söz konusu olmadığını'' kaydetti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...