Paris Belediye Başkanı'ndan "Sarı Yelekliler"e destek

Fransa hükümeti, protestolara neden olan akaryakıt vergisi zammını geçici olarak geri aldı. Ama bu adım "Sarı Yeleklileri" tatmin etmedi. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo da, akaryakıt zamlarını ve kötüleşen ekonomik koşulları protesto eden "Sarı Yelekliler"in eylem yapma hakkı olduğunu söyledi.

paris sarı yelekliler051218.JPG

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, basına yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanı Christophe Castaner'in iptal edilmesi çağrısına rağmen "Sarı Yelekliler"in cumartesi Paris'te yapmayı planladıkları eyleme destek verdi.

Gösterilerdeki şiddet olaylarını kınayan ancak bu nedenle gösterilerin yasaklanmamasını isteyen Hidalgo, "Paris tüm Fransızlara ait. Hükümete tepkilerini göstermek için kentte eylem düzenlemek onların hakkı. İçişleri Bakanı buna göre güvenlik önlemleri almalı" dedi.

İçişleri Bakanı Castaner, dün Senato'da yaptığı açıklamada "Sarı Yelekliler"e cumartesi Paris'te yeni bir eylem yapmamaları çağrısında bulunmuştu.

"SARI YELEKLİLER" NE İSTİYOR?

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da başlayan "Sarı Yelekliler"in eylemleri, ülkede son yılların en şiddetli protestosuna dönüştü.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan akaryakıt vergilerini düşürmesini ve ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Başkent Paris'in Champs-Elysees Caddesi çevresinde 1 Aralık'ta düzenlenen, binlerce kişinin katıldığı gösteride polisin eylemcilere sert müdahalesi, sokaklarda araçların ve çöp bidonlarının yakılması, iş yerlerinin yağmalanması, sık aralıklarla ses bombalarının patlatılması ve alevlerin yükselmesi kenti "kaosa" sürüklemişti.

Champs-Elysees çevresindeki birçok restoran, kafe ve mağaza, protestolar nedeniyle kepenk indirmiş ve çevrede de 3 ile 4 milyon euroluk hasar oluşmuştu. Ülkenin birçok kentindeki gösterilerde de cadde ve yollar kapatılmıştı.

Gösterilerin başından bu yana çıkan olaylarda 3 kişi hayatını kaybetmiş, 222'si güvenlik görevlisi bin 43 kişi yaralanmış ve bin 424 kişi gözaltına alınmıştı.

VİDEO: FRANSA'DA "SARI YELEKLİLER"İN ARDINDAN AMBULANS ÇALIŞANLARI SOKAKTA

Sayfa Yükleniyor...