Paris'teki saldırıları protesto etmek için bugün "Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü" düzenlenecek

Paris'te bugün yapılacak "Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü"ne 1 milyondan fazla kişinin katılması bekleniyor. Yürüyüşte güvenliği sağlamak için 2 bin 200 polis, bin 350 asker görev yapacak. Yürüşe Başbakan Davutoğlu da katılacak. Paris'e hareketi öncesi konuşan Başbakan, "Teröre karşı dayanışmayı göstereceğiz" dedi.

Anadolu Ajansı 11.01.2015 - 10:22

Paris'teki saldırıları protesto etmek için bugün "Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü" düzenlenecek

Başkent Paris, "birlik ve beraberlik" yürüyüşüne hazırlanıyor. 

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, ülkede son yaşanan terör saldırıları karşısında birlik ve beraberlik mesajının verileceği yarın yapılacak cumhuriyet yürüyüşüyle ilgili bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıda, yürüyüşte alınan güvenlik önlemleri hakkında bilgi veren Cazeneuve, bu çerçevede 2 bin 200 polis ve bin 350 askerin görevlendirildiğini bildirdi.

Cazeneuve, yürüyüşe 1 milyondan fazla kişinin katılmasının beklendiğini belirterek, bugün Fransa genelinde yapılan anma yürüyüşlerine de 700 binden fazla kişinin katıldığını ifade etti.

20 ÜLKEDEN KATILIM OLACAK

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın tüm dünya liderlerine katılma çağrısında bulunduğu yürüyüşe yaklaşık 20 ülkeden katılım olacak.

Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katılacak. Yürüyüşe Afrika'dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou katılım sağlayacak.

Avusturya, ABD, Rusya, Kanada ve İsrail'den ise bakan düzeyinde katılım bekleniyor. Bugün ayrıca Paris ve çevresinde toplu taşımanın ücretsiz olacağı da duyuruldu.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU PARİS'E HAREKETİ ÖNCESİ KONUŞTU

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Paris’e hareketinden önce Esenboğa Havalimanı’nda açıklama yaparak “Terörün dini, etnik ve mezhebi kimliği olamaz. Türkiye her türlü terör saldırısı karşısında en net tavrı almış ülkelerden biridir” dedi.

Yürüşüye bizzat katılarak, teröre karşı dayanışma ilkesini Paris'te bir kez daha göstereceklerini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Türkiye her türlü terör saldırısına karşı en net tavrı almış, en aktif dayanışmayı göstermiş ülkelerden biridir" diye konuştu.

Davutoğlu, Türkiye'nin çok sayıda vatandaşını terör saldırılarında kaybettiğini hatırlatarak, "Bu anma merasimine dünyadan çok sayıda liderler de katılacak. Bu vesileyle ortak olarak terör saldırıları karşısındaki tutumuz bir kez daha dünyaya gösterilmiş olacak. Terörün dini, etnik ve mezhebi kimliği olamaz. Terör kim tarafından, hangi gerekçeyle yapılırsa yapılsın bir insanlık suçudur" ifadelerini kullandı.

Paris'teki terör saldırısında hayatını kaybedenlerin arasında Müslüman bir polisin de bulunduğuna dikkati çeken Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dolayısıyla bu saldırıyı genelde İslam dünyasına, daha özelde Avrupa'daki Müslümanlara yönelik bir karşı kampanyaya dönüştürmek isteyen çevrelere karşı da oradaki mevcudiyetimiz en güçlü mesajı vermek olacaktır. Bu mevcudiyetle hem teröre karşı dayanışmamızı göstereceğiz hem de Müslüman, Hristiyan ayrımı, Avrupalı, Asyalı, Afrikalı ayrımı olmaksızın herkesin omuz omuza verdiği bugünde, herhangi bir şekilde bu saldırıyı istismar ederek Müslümanlara dönük bir kampanya başlatılmasına karşı da en güçlü mesajı vermiş olacağız."

ALMANYA ZİYARETİ

Başbakan Davutoğlu, Fransa'daki programının ardından Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi Angela Merkel'in davetlisi olarak Almanya'ya geçeceğini bildirerek, yarın Merkel ile bir araya geleceklerini belirtti.

Almanya'daki programına ilişkin de bilgi veren Davutoğlu, Türkiye ve Almanya'nın, tarihi derinliğe haiz, çok güçlü ilişkileri bulunduğunu, Almanya'nın Türkiye'nin en önemli ticaret ortağı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, geçen sene 38 milyar doları bulan ticaret hacminin, son 10 ayda 31 milyar doları aştığını ifade ederek, Türkiye'deki Alman yatırımlarının da 8 milyar doların üzerinde olduğunu vurguladı. Başbakan Davutoğlu, "Bunun getirdiği çok güçlü bir alt yapı var. Ayrıca vatandaşlarımızın Almanya'daki mevcudiyeti de Türk-Alman dostluğunun önemli nişanelerinden biridir" dedi.

Yaklaşan genel seçim nedeniyle Almanya'daki vatandaşlara seçime katılma çağrısında bulunacaklarını dile getiren Davutoğlu, "Daha önce Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanılmıştı. Ortaya çıkmış bazı aksaklıkları da göz önünde bulundurarak, Yüksek Seçim Kurulu ve bütün ilgili kurumlar, kurullar vatandaşlarımızın daha yoğun katılımı için zaten bütün tedbirleri alıyorlar. Bu çerçevede de vatandaşlarımızla da bir araya geleceğiz" diye konuştu.

Davutoğlu, 15 Ocak Perşembe günü Avrupa Birliği ile resmi görüşmeler yapmak üzere Brüksel'e gideceğini hatırlatarak, sonraki hafta başında da İngiltere ve İsviçre ziyaretinde bulunacağını kaydetti.

Almanya ziyaretinden yarın akşam döneceğini söyleyen Başbakan Davutoğlu, 13 Ocak Salı günü Bakanlar Kurulunu toplayacağını da bildirdi.

"ÇOK KAPSAMLI İSTİŞARELER GERÇEKLEŞTİRİLİYOR"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, bir gazetecinin "Fransa'daki market saldırısını gerçekleştiren Ahmedi Kolibali'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene'nin 2 Ocak'ta Türkiye'ye girdiği, 8 Ocak'ta da dönüş biletini kullanmadığına ilişkin MİT'e dayandırılan bazı haberler yer aldı. Boumeddiene'nin Türkiye'de bir süre MİT tarafından takip edildiğine ilişkin iddialar doğru mu " sorusuna, şu yanıtı verdi:

"Türkiye hangi ülkede olursa olsun, herhangi terör faaliyeti söz konusuysa her zaman çok yakın işbirliği içinde oldu. İstihbarat birimlerimizle, Fransız istihbarat birimleri arasındaki işbirliği ve dayanışma ise çok köklü, eski temellere dayanıyor. Dolayısıyla bu terör saldırısı sonrasında da istihbarat birimlerimiz arasında çok kapsamlı istişareler gerçekleştiriliyor. Bu çerçevede Fransa'dan bize intikal eden bilgilerle, bizdeki bilgilerin karşılaştırılması süreci devam ediyor. Bir kez daha vurgulamak isterim: İstihbarat, güvenlik birimlerimiz arasında tam bir işbirliği var. Biz her zaman, sadece Fransa ile değil, dünyanın neresinde olursa olsun, hangi ülkeye dönük olursa olsun herhangi bir terör riski söz konusu olduğunda, her türlü işbirliğini gösterdik. Bu çerçevede de işbirliğimiz devam ediyor. Açıklanması gereken bir husus olduğunda, Türkiye ve Fransa birlikte veya tek tek açıklama yapabilir."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin milyonlarca turistin geldiği bir ülke olduğunun altını çizerek, "Dolayısıyla, bu tür giriş çıkışlar konusunda önceden bir ihbar söz konusu olmaması halinde, herhangi bir engelleme çok güç oluyor. Fransa ile Türkiye arasındaki istihbari işbirliğinin derinliği ve kapsamı göz önüne alındığında, bundan sonra da gerek bu konuda, gerek direk konularda birlikte neler yapabileceğimizi ele alacağız, değerlendireceğiz ve gerekli adımları atmakta da hiçbir tereddüt göstermeyeceğiz" bilgisini paylaştı.

"ALTERNATİF YÜRÜYÜŞ" ÇAĞRISI

Yürüyüşe davet edilmeyen aşırı sağcı milliyetçi parti Ulusal Cephe (FN) ise alternatif  bir yürüyüş yapacağını duyurdu.

FN Lideri Marine Le Pen, partisinin yürüyüşten dışlanmasının ardından, partililere Paris'teki yürüyüşe katılmayarak Paris dışındaki bölgelerde anma yürüyüşü düzenlemeleri çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından toplumun her kesiminin davet edildiği yürüyüş için FN'ye resmi davet gelmemesi Le Pen'i kızdırmış ve "partisine oy veren milyonlarca kişinin dışlanarak ulusal birlik ve bütünlükten söz edilemeyeceği" ifadelerini kullanmıştı.

Sayfa Yükleniyor...