ABD ile Çin arasında "yapay ada" gerginliği

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'ın Pasifik'teki ülkelere yönelik "denizi doldurma" faaliyetlerini durdurma çağrısına cevap veren Çin yönetimi, Güney Çin Denizi'nde yapay adalar inşa etme hakkı olduğunu savundu.

ABD ile Çin arasında "yapay ada" gerginliği

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, dış aktörlerin Çin'e kendi topraklarında ne yapması gerektiğini söyleme hakkı olmadığını belirterek, Washington'ı bölgede sorun çıkartmaya çalışmakla suçladı.

ABD'nin Çin'in inşa ettiği ada üzerindeki egemenlik hakkını tanımayarak bölgedeki istikrarı tehdit eden provokasyonlara ve tahriklere imza attığını ileri süren Hua, "Çin kendi kararlarını verebilir. Kimsenin Çin'e nasıl davranması gerektiğini söyleme hakkı yoktur" dedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua, Çin'in büyük bir güce yakışır şekilde hareket ettiğini söyleyerek "Güney Çin Denizi'nin statükosu genel olarak durağandır. Ancak bazı ülkeler kendi bencil amaçları için Çin'in toprak bütünlüğünü ve denizlerdeki haklarını kasten hiçe sayıyorlar" ifadesini kullandı.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter dün Pasifik'te bulunan bütün ülkelere deniz doldurarak toprak sahibi olma projelerine derhal son verme çağrısı yapmıştı. Carter ayrıca, ABD casus uçaklarının uluslararası hukukun izin verdiği her yerde uçuşlarına devam edeceğini söylemişti.

Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor.

Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu belirtiliyor.

Sayfa Yükleniyor...