İlişkili Haberler

Hırvatistan polisi daha önce Avrupa'da büyük soygunlar yapan ve "Pembe Panterler (Pink Panhters)" olarak bilinen hırsızlık çetesinin Balkanlar ayağına operasyon düzenlendi.

Başkent Zagreb'in Siget semtinde dün sabah gerçekleştirilen operasyonda 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların üçünün Sırbistan, ikisinin Bosna Hersek, birinin Karadağ vatandaşı olduğu açıklandı.

Hırvatistan polisi, "Pempe Panterler"in büyük bir banka soygununa hazırlandığını ileri sürdü.

Polis kaynaklarından alınan bilgiye göre, olay yerinde yapılan incelemelerde büyük miktarda patlayıcı madde, bomba, silah ve mühimmat ele geçirildi.

Zagreb Emniyet Müdürlüğü'ne getirilen şüphelilerin, sorgusuna devam edilirken, kimliklerine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

"Pembe Panterler" daha önce Avrupa'nın birçok ülkesinde büyük soygunlar gerçekleştirmişti. Hırsızlık çetesi, önceki yıllarda bazı eski Yugoslavya ülkelerinde de kanlı hırsızlık olaylarına karışmıştı.

Üyelerinin büyük çoğunluğu eski Yugoslavya ülkelerinden olan çete Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa ve İngiltere gibi ülkelerde milyon dolarlık soygunlar gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz mart ayında Paris'in 200 kilometre güneydoğusundaki Avallon'da otobanda mücevher taşıyan bir araca baskın düzenlenmişti. Soygun olayında 9.5 milyon euro değerinde mücevher çalınmıştı. Olayda yaralanan ise olmamıştı.