PKK'nın Irak'tan çıkarılma süreci başladı

Irak Milli Güvenlik Bakanı, PKK militanlarının, Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki topraklardan çıkartılması sürecinin fiilen başlatıldığını söyledi.

26.03.2009 - 11:03

PKK'nın Irak'tan çıkarılma süreci başladı

Irak Milli Güvenlik Bakanı Şirvan El Vaili, terör örgütü PKK militanlarının, Irak ve Bölgesel Kürt Yönetimi denetimindeki topraklardan çıkartılması sürecinin fiilen başlatıldığını söyledi.


"lrak hükümeti, PKK'yı kendi topraklarından çıkartması için acil ve pratik önlemler almıştır" diyen El Vaili, PKK'yı Irak ve Kuzey Irak'tan çıkartmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Irak Milli Güvenlik Bakanı, PKK'nın bölgeden çıkartılması sürecinin Washington, Ankara ve Bağdat arasındaki istihbarat paylaşımı yoluyla gerçekleştiğini de kaydetti.

Bağdat, Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Irak ziyaretinin ardından Türkiye'ye "PKK'yı çıkartacağız" mesajını vermişti.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de PKK’nın silahları bırakmasi gerektiğini, aksi takdirde Irak’ı terketmesi gerektiğini söylemişlerdi. 

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...