Putin ve Reisi görüştü: "Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemiyoruz"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile yaptığı görüşmede İsrail'le olan gerilimin bölgede felaket sonuçlar doğurabileceğini vurguladı. Kremlin açıklamasına göre İran lideri Reisi, İran'ın bölgede tansiyonu daha fazla yükseltmek istemediğini söyledi.

Putin ve Reisi görüştü: "Ortadoğu'da gerilimin tırmanmasını istemiyoruz"

Kremlin'den yapılan açıklamaya göre, tarafının talebi üzerine Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

'in, İran'ın Suriye'deki diplomatik temsilciliğine saldırması ve İran'ın buna karşı önlemler almasının ardından Ortadoğu'da oluşan durumun" değerlendirildiği görüşmede Putin, Ortadoğu'da tüm tarafların makul itidal göstererek "tüm bölge için felaket sonuçlar doğurabilecek" bir çatışma ihtimalini önleyeceğini umduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Reisi ise "İran'ın bu eylemlerinin zorunlu ve sınırlı olduğunu, gerginliğin gelecekte artmasından yana olmadıklarını" vurguladı.

GAZZE ŞERİDİ'NDE ACİL ATEŞKES

İki lider görüşmede, "Filistin-İsrail meselesine çözüm bulunmamasının Orta Doğu'daki olaylara neden olduğunu" belirterek, "Rusya ve İran'ın Gazze Şeridi'nde acilen ateşkesin sağlanması, zor olan insani durumun hafifleştirilmesi, krizin siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi için gerekli koşulların oluşturulması" yönündeki ilkeli pozisyonlarını teyit etti.

Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin de ele alındığı görüşmede, altyapı projelerinin uygulanması dahil çeşitli alanlarda işbirliğinin gelecekte geliştirilmesinin önemi vurgulandı.

Putin, Reisi'yi ve İran'daki tüm Müslümanların Ramazan Bayramı'nı kutladı.

NTV’yi sosyal medyadan takip edin

Twitter Facebook

Sayfa Yükleniyor...