Putin'den Biden'a gözdağı: Bizim de elimizde var gerekirse karşılık veririz

Ukrayna'nın tartışmalı misket bombalarını ABD'den teslim almasının ardından Moskova'dan kritik bir açıklama geldi. Rusya lideri Vladimir Putin, "Şimdiye kadar bunu kullanmadık. Belli bir dönemde malum mühimmat eksikliğine rağmen böyle bir ihtiyacımız olmadı. Ama tabii ki bize karşı kullanılırsa aynı şekilde cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz." diye konuştu.

Putin'den Biden'a gözdağı: Bizim de elimizde var gerekirse karşılık veririz

- savaşı 17. ayında devam ederken Moskova'dan gelen haber dünyanın gündemine oturdu.

Amerika Birleşik Devletleri, 'ya misket bombası gönderdi. Kiev yönetimi misket bombalarının Perşmbe günü Ukrayna'ya ulaştığını duyurdu.

Rusya Devlet Başkanı , ve Avrupa’nın elinde yeteri kadar mühimmat olmadığını, bu yüzden Ukrayna’ya misket bombası önerdiğini iddia etti.

ABD yönetiminin bir süre önce bu bombaları kullanmanın suç olduğu değerlendirmesi yaptığını hatırlatan Putin, bu konuya böyle bakılması gerektiğini belirtti.

Putin, "Onlar (ABD) bunu iyi bir yaşam için değil, genel olarak mühimmat eksikliği çektikleri için yapıyorlar." dedi.

Putin'den Biden'a gözdağı: Bizim de elimizde var gerekirse karşılık veririz - 1

" AYDA 15 BİN, UKRAYNA GÜNDE 5-6 BİN KULLANIYOR”

ordusunun günde 5-6 bin civarında 155 milimetrelik mermi harcadığını dile getiren Putin, ABD’nin ise bir ayda 15 bin mermi ürettiğini kaydetti. Putin, “Yeterli mermileri yok. Avrupa’da da zaten yok. Misket bombası kullanımını önermekten daha iyi bir şey bulamadılar.” ifadelerini kullandı.

"MİSKET BOMBASI KULLANILIRSA CEVAP HAKKIMIZ SAKLI"

’da çeşitli türlerde yeterli derecede misket bombası stoklarının bulunduğuna dikkati çeken Putin, “Şimdiye kadar bunu kullanmadık. Belli bir dönemde malum mühimmat eksikliğine rağmen böyle bir ihtiyacımız olmadı. Ama tabii ki bize karşı kullanılırsa aynı şekilde cevap verme hakkımızı saklı tutuyoruz.” diye konuştu.

"TERSİNE MÜHENDİSLİK DİYE BİR TABİR VAR"

Rus askerlerinin ’nın elinde bulunan ABD yapımı Bradley zırhlı muharebe araçları ve İngiliz yapımı roketleri ele geçirmesiyle ilgili bir soruyu da cevaplayan Putin, bu silahları incelediklerini belirtti. Putin, “Tersine mühendislik diye bir tabir var. Bunlar modern teknik araçlar.” dedi.

Putin, Rusya’nın da elinde oldukça etkili modern askeri teknik araçlar olduğunu ifade ederek “Mesela, abartmadan söylüyorum, T-90 model tank dünyanın en iyi tankıdır. Ancak düşman da modern askeri teçhizat üretiyor. Eğer (bu teçhizatın) içine bakma ve orada bize karşı kullanılabilecek bir şey olup olmadığını görme imkanı varsa neden olmasın?” şeklinde konuştu.

"UKRAYNA’NIN KARŞI SALDIRISI BAŞARISIZ"

Ukrayna’nın karşı saldırısı karşısında Rus ordusunun harekatını “olumlu” olarak değerlendiren Putin, “Bizim askeri birliklerimiz kahramanca davranıyor. Bazı yerlerde düşman için beklenmedik şekilde saldırıya geçiyorlar ve oradaki en avantajlı konumları ve yükseklikleri alıyorlar.” diye konuştu.

Putin, Ukrayna ordusunun stratejik rezervlerin kullanılması dahil Rus ordusunun savunmasını kırmaya yönelik “bütün girişimlerinin başarısız olduğunu” savunarak Rusya’nın daha sonra hangi görevleri yerine getireceğine yönelik soruya ise “Bunu kameralar kapatılınca anlatacağım.” yanıtını verdi.

Putin'den Biden'a gözdağı: Bizim de elimizde var gerekirse karşılık veririz - 2

MİSKET BOMBALALARI 100'DEN FAZLA ÜLKEDE YASAK

Misket bombası, geniş bir alanda hedef gözetmeden can kaybına yol açtığı için 100'den fazla ülkede yasaklı. Ancak üretimini, stoklanmasını, kullanımını ve transferini yasaklayan sözleşmeye , ve imza atmadı.

, geçen ay işgal altındaki topraklarda Rus güçlerine karşı saldırı başlatmıştı. Putin, Ukrayna ordusunun bütün girişimlerinin başarısız olduğunu iddia etti. Ukraynalıların Rus savunma haklarını delemediğini söyledi.

Ukrayna'dan ise ülkenin doğusundaki çatışmaların şiddetlendiği bilgisi geldi. Savunma Bakan Yardımcısı, Rus güçlerinin Kupiyansk yönünden saldırıya geçtiğini söyledi. Ukrayna ordusunun burada savunmada olduğunu ancak Bahmut'un güneyinde ilerleme sağlandığını belirtti.
Ordudan yapılan açıklamada da güney cephesinde bir kilometreden fazla ilerleme kaydedildiği bildirildi.

Sayfa Yükleniyor...