Putin’den Ruhani’ye 'iyimser mesaj'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle telefonda görüştü.

18.11.2013 - 13:43

Putin’den Ruhani’ye 'iyimser mesaj'

Rusya, 5+1 ülkeleriyle İran arasında Cenevre’de yapılacak nükleer müzakerelerin 2 gün öncesinde İran’a olumlu bir mesaj yolladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, telefonla görüştüğü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye, ‘uluslararası uzlaşmazlığı ortadan kaldırmak için ellerinde büyük bir fırsat olduğunu’ ifade etti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin ile Ruhani telefonda Suriye konusunu da ele aldı. Açıklamaya göre Putin, iç savaşın sonlandırılması adına atılacak uluslararası adımlara destek verilmesi gerektiğini vurguladı.

İran bile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 üyesi arasında en son 15-16 Ekim’de görüşme yapılmış, müzakerelerin ikinci turu ise geçtiğimi hafta başlamıştı. BM Cenevre Ofisi'nde gerçekleşen müzakerelerde 5 artı 1 heyetine Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İran heyetine ise İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif başkanlık yapmıştı.

Batı ülkeleri, İran’ın uranyum zenginleştirme oranını düşürmesini isterken, Tahran rejimi sivil amaçlı nükleer projelerinin engellenmemesini ve uluslararası yaptırımların azaltılmasını istiyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...