Japon hükümeti sözcüsü Yukio Edano, tesis etrafında şimdiye kadar çapı 20 kilometre olarak belirlenmiş tahliye alanının genişletilmesine karar verildiğini belirtti.

Edano acil bir durum olmadığını ancak bazı bölgelerde yüksek radyasyon tespit edildiğini söyledi. Santrale 40 km. uzaklıktaki Iitate kasabası ile yakınlardaki Kawamata kentinin bir bölümü de tahliye alanına dahil edildi.

Hükümet sözcüsü daha önceki açıklamasında, zarar gören Fukuşima nükleer santralinde büyük radyoaktif sızıntı riskinin ciddi oranda azaldığını açıklamış, ancak santralin normal biçimde çalışmadığının ortada olduğunu, bir sızıntıyla karşılaşılması halinde halkın tahliye edilmesiyle ilgili önlemlere devam edeceklerini söylemişti.

DEPREMİN BİRİNCİ AYINDA SAYGI DURUŞU
Öte yandan Japonya'da İkinci Dünya Savaşı'ndan beri yaşanan en büyük felaket olarak tarihe geçen 9 büyüklüğündeki depremde ölenler için bugün saygı duruşu yapıldı. Tam saat 14.46'da (TSI 08.46) yapılan saygı duruşunda, Japonya Başbakanı Naoto Kan ülkesini vuran deprem ve tsunami felaketinin birinci ayında, yardım eden ülkelere teşekkür etti.