NTV

Rakka operasyonunda sivil ölümler artıyor

NTV Haber

Dünya

DAEŞ'in kontrolündeki Suriye'nin Rakka kentini geri almak için yürütülen operasyonda çatışmalar giderek yoğunlaşıyor. Suriye Demokratik Güçleri kent merkezine doğru ilerliyor. ABD öncülüğündeki koalisyonsa hava operasyonlarıyla Suriye Demokratik Güçleri'ne destek veriyor. Uluslararası kuruluşlar bu operasyonlarda özelikle son dönemde sivil kayıpların arttığı uyarısı yapıyor.

İlişkili Haberler

Suriye'de DAEŞ karşı yürütülen Rakka operasyonunda iki ay geri de kaldı. YPG'nin içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri kent merkezine doğru ilerliyor. Çatışmalar geçen ay eski kent merkezinde yoğunlaştı.

ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı koalisyonun komutanı korgeneral Stephen Townsend kent merkezine yaklaşılmasıyla operasyonun en zor bölümünün başladığını vurguladı.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de Rakka'yı hedef alan hava operasyonlarını yoğunlaştırıyor.

Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi bu operasyonlarda geçen haftadan beri 170'den fazla sivilin hayatını kaybettiği uyarısında bulundu.

Sadece geçtiğimiz pazartesi günü aralarında 19 çocuğun da bulunduğu 42 sivilin öldüğü belirtiliyor.

SİVİL ÖLÜMLERİ BİNE YAKLAŞTI

Operasyonun başladığı haziran ayından beri ölen sivillerin sayısının bine yaklaştığı yönünde haberler var. Ölenlerden 200'ünün çocuk olduğuna dikkat çekiliyor.

DAEŞ teröristlerinin ateş açması veya döşenen mayınların patlaması sonucu da yüzlerce sivil hayatını kaybetti.

Birleşmiş Milletler, Rakka'daki sivil kayıpları endişe verici olarak niteledi. Uluslararası Af Örgütü operasyonun son aşamasına yaklaşılırken sivillerin daha büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

25 BİN SİVİL MAHSUR

Rakka'da halen 20 bin ile 25 bin sivilin mahsur kaldığı tahmin ediliyor. DAEŞ'in bu sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı belirtiliyor.

Yoğun çatışmalara sahne olan kentte büyük bir yiyecek sıkıntısı da yaşanıyor. 2 aydır su verilemeyen kentte halk, konserve yiyerek hayata tutunmaya çalışıyor.

Son aylarda Rakka ve çevresinden kaçanların sayısıysa 200 bini aştı.

ETİKETLER