İsviçre’nin Roma büyükelçiliğine bırakılan bir paket TSİ 13.30 saatlerinde patladı. İtalyan Haber Ajansı ANSA yaralanan iki kişiden birinin durumunun ağır olduğunu bildirdi.

Alınan ilk haberlere göre büyükelçiliğe gelen bir paket açılır açılmaz patladı. Paketi açan büyükelçilik çalışanı bu sırada yaralandı. Yaralı personel hastaneye kaldırıldı. İtalya Dışişleri Bakanlığı patlama haberini doğruladı.

İsviçre büyükelçiliğindeki patlamadan yaklaşık 2 saat sonra Şili büyükelçiliğinde de bir patlama meydana geldi. Gelen ilk bilgilere göre Şili büyükelçiliğinde de bir çalışan yaralandı.

Bu iki patlamadan sonra Ukrayna büyükelçiliğinde de şüpheli bir paket bulundu. Ancak İtalyan polisi pakette patlayıcı bulunmadığını açıkladı.

Yaşanan bu gelişmelerden sonra İtalyan polisi başkentteki tüm elçilikleri elçiliklerde arama başlattı. Polis şefi Francesco Tagliente elçiliklerin bombalı paketlere karşı uyarıldığını söyledi.

ANARŞİST GRUPLAR ÜSTLENDİ
Bombalama eylemlerini, ''Enformal Anarşist Federasyonu'' adlı örgüt üstlendi.

Roma Emniyet Müdürlüğü, patlamaların üstlenildiği bildiride, ''Sözlerimizle ve eylemlerimizle sesimizi tekrar duyurmak istedik. Egemen sistemi yıkacağız. Yaşasın FİA (Federazione Anarchica Informale), yaşasın anarşi! Enformal Anarşist Federasyonu LAMBROS FOUNTAS Hücresi'' ibarelerinin yer aldığını açıkladı.

Bildiride, eylemin Yunanistan, Şili, Meksika, İspanya ve Arjantin başta olmak üzere çeşitli ülkelerde tutuklu bulunan anarşistlerle ''dayanışma'' amacıyla gerçekleştirildiği ifade edildi.

Emniyet yetkilileri, bilgisayarla yazılan metnin bir nane şekeri kutusunun içinde katlanmış şekilde bulunduğunu belirtti. Bildirinin incelendiği de kaydedildi.

Enformal Anarşist Federasyonu, 2003'ten bu yana benzer eylemlere imza atan bir örgüt olarak tanınıyor.

Daha önce Avrupa Komisyonu Başkanı olarak görev yaptığı dönemde Romano Prodi'nin Bologna'daki ikametgahı (21 Aralık 2003), Avrupa Halkçı Parti Grup Başkanlığını yürüttüğü sırada Hans-Gert Pöttering (5 Ocak 2004), Milano ve Cenova'daki jandarma kışlaları (3 Mart 2005), Fossano'daki jandarma okulu (3 Mart 2005), Milano Üniversitesi (15 Aralık 2009) ve Milano'daki bir postaneye (27 Mart 2010) bombalı paketlerin gönderilmesi, örgütün ses getiren eylemleri arasında yer almıştı.

Bugün Roma'da İsviçre Büyükelçiliğine gönderilen bombalı paket bir kişinin ellerinden ağır yaralanmasına yol açarken Şili Büyükelçiliğine gönderilen paketin patlaması sonucu da bir kişi yaralanmıştı.