Rum başkanlığına Türkçe site

Rum kesimi 2012 sonunda üstleneceği AB dönem başkanlığı için hazırlıklara başladı. Yeni açılan başkanlık sitesinde kullanılan dillerden biri de Türkçe.

Rum başkanlığına Türkçe site

2012 yılının ikinci yarısında AB dönem başkanlığını üstlenecek olan Güney Kıbrıs Rum Kesimi çalışmalara şimdiden başladı.

Dönem bakanlığı esnasında bilgi paylaşımı için kullanılacak olan internet sitesini şimdiden hizmete sokan Rum kesimi, siteyi başta Türkçe olmak üzere toplam 4 dilde hizmete sundu. Sitede kullanılan diğer diller Yunanca, İngilizce ve Fransızca.

Rum Kesimi'nin dönem başkanlığını hazırlayacak olan sekreteryanın başkanı Andreas Moleski, Rum Kesimi'nin dönem başkanlğı esnasında Kıbrıs adasının Avrupa ile Ortadoğu arasında köprü görevi üstlenen bir ülke olduğunu kanıtlamak için önemli bir fırsat oluşturduğunu dile getirdi.

Dönem başkanlıklarının eylem planına yönelik çalışmaları sürdüren Rum Kesimi, internet sitesinde adanın bölünmüşlüğü veya Kıbrıs sorununa ilişkin doğrudan hiçbir ifadeye yer vermedi.

Rum kesiminin dönem başkanlığının AB-Türkiye ilişkilerinin kritik bir dönemine denk gelmesi de dikkat çekici.

TÜRKİYE İLE AÇACAK BAŞLIK KALMAYACAK
2012 yılının 1 Temmuz tarihinde başlayıp, aynı yılın 31 Aralık tarihinde sona erecek olan Rum Kesimi'nin dönem başkanlığı esnasında Türkiye ile müzakereye açılacak başlık kalmamış olma ihtimali çok yüksek.

Bununla birlikte Rum Kesimi'nin dönem başkanlığı tarihi, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye hakkında açıkladığı ilerleme raporu ile aynı döneme geliyor. Bu da Türkiye açısından dikkat edilmesi gereken bir husus olarak ön plana çıkıyor.

TÜRKİYE'Yİ SAVUNMAYAN ÜLKELERİN BAŞKANLIĞI DAHA İYİ GEÇER
Ancak diplomatik gözlemciler Türkiye’nin Rum Kesimi'nin dönem başkanlığında çekinmemesi gerektiğini düşünüyorlar. Aynı kaynaklar "Türkiye’nin AB üyeliğini savunmayan ülkeler tarafından üstlenilen dönem başkanlıklarının, her zaman Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyen ülkelerin dönem başkanlıklarından daha verilmli ve olumlu bir şekilde sonuçlanmıştır” şeklinde bir gözlemde bulunarak, Fransa, Almanya ve Avusturya dönem başkanlığı ile Finlandiya, İngiltere ve İspanya dönem başkanlıklarıdaki süreci hatırlatıyorlar.

Rum kesiminin hizmete sunduğu internet sitesine şu adresten ulaşılabilir:

www.cy2012eu.gov.cy

Sayfa Yükleniyor...