NTV

Rum kesiminde pazar günü halk sandık başında

Dünya

Kıbrıs Rum kesiminde pazar günü parlamento seçimleri yapılacak. 56 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin yeni üyelerini belirlemek için yapılacak seçimin sonuçları, Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için yürütülen müzakerelerin geleceği açısından da önem taşıyor.

İlişkili Haberler

Kamuoyu yoklamalarına göre, Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiades’in eski genel başkanı olduğu Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ, birinci sırada yer alıyor. Kıbrıs’ta federal çözümü destekleyen komünist AKEL partisi ise ikinci sırada.

Çözüm yanlısı ilk 2 partinin ulaşacağı oy oranı, olası bir referandumda Rum tarafından çözüme güçlü bir “evet” çıkıp çıkmayacağı konusunda da bir gösterge oluşturacak.

Rum Temsilciler Meclisi’nin 56 sandalyesi için 494 adayın yarışacağı seçimde, aralarında Rum tarafında yaşayan 620 Türk’ün de bulunduğu toplam 542 bin 915 kayıtlı seçmen oy kullanabilecek.

Meclise girmek için 3.6’lık oy barajı olan seçimlere, toplam 12 parti ve ittifak katılıyor ancak yalnız 7 partinin barajı geçebileceği tahmin ediliyor.

Olası bir çözümde, Rum halkının tavrının ne olacağı konusunda da bir “yoklama” niteliğindeki seçimlerde, Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiades’in eski lideri olduğu Demokratik Seferberlik Partisi DİSİ’nin yüzde 25 civarında oy alacağı öngörülüyor.

Çözümü destekleyen komünist AKEL’in oylarınınsa yüzde 20 düzeyinde olacağı tahmin ediliyor. Ancak gözlemciler, ilk iki partinin oylarında sürpriz artış ihtimalini de gözönünde bulunduruyor.

İlk kez 2011’de seçime giren ve yüzde 1 oy alan aşırı sağcı ve ırkçı ELAM’ın bu seçimde oylarını yüzde 2.6’ya çıkaracağı ancak yine de baraj altında kalacağı öngörülüyor.

Federal çözüm karşıtı DİKO’nun yüzde 10, Dayanışma Hareketi’nin yüzde 4, EDEK’inse yüzde 4 civarında oy alacağı tahmin ediliyor.

Seçim sonuçları Pazar geceyarısına doğru açıklanacak.

ETİKETLER