Rum kesiminde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs’taki bankaların durumunu değerlendiren Pimco kuruluşunun verilerinin Troyka, Güney Kıbrıs ve Pimco arasında 5 gün süren müzakereler sonucunda dün kesinleştirildiğini yazdı. Gazete, ilk başta 9.5 milyar olarak öngörülen kredinin 800 milyon Euro daha arttırılmasının Rum hükümetini memnun etmediğini yazdı.

Fileleftheros gazetesi, Troyka’nın incelenmeyen kooperatif kuruluşlarının ihtiyaçlarını da göz önüne alarak gerek duyulacak kredi miktarını arttırdığını belirtirken, Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis’in yarın yapılacak Eurogroup toplantısında bu rakamı baz alarak, müzakere edeceklerini söyledi.

Gazete ayrıca, Pimco’nun nihai raporunun henüz tamamlanmamasından ötürü yarınki Eurogroup toplantısında kesin karar alınmasının beklenmediğini, memorandum kararının 21 Ocak 2013 tarihli toplantıda alınacağını belirtti.

Politis gazetesi ise, Güney Kıbrıs’ın borcunun sürdürülebilirliği konusunda Eurozone ülkeleri ile Uluslararası Para Fonu (IMF) arasında görüş ayrılığının sürdüğünü, bu yüzden AB ülkelerinin zaman kazanmaya çalışarak Güney Kıbrıs’ın borçlarına ilişkin kararın 2013’e bırakılması yönünde hareket ettiğini yazdı.

Gazete, IMF’nin Rum bankalarının Avrupa İstikrar Mekanizması tarafından doğrudan yeniden sermayelendirilmesinin gerçekleştirilmesini istediğini, böylelikle İtalya ve İspanya’daki bankalara da aynı uygulamanın yapılmasının yolunun açılmasını hedeflediğini belirtti.

İHTİYAÇ 17 MİLYAR EURO
Kıbrıs’taki ekonomistler, Rum bankacılık sektörünün yüzdürülebilmesi ve kamu açıklarının telafi edilebilmesi için gerekli kredi miktarının 17 milyar Euro civarında olduğunu belirtiyor.

Ancak Hristofyas başkanlığındaki hükümet 11.5 milyar Euro'luk kredinin yeterli olacağını savunarak IMF ve Avrupa Birliği’nden alınacak yüksek faizli kredi miktarının bu düzeyde tutulması için pazarlık yapıyor.