Rusya ABD'ye askeri üs veriyor

Rusya, ülkenin güneyindeki Ulyanovsk kentindeki askeri üssünden ABD'nin Afganistan'a ikmal yapmasını ve ABD askerlerinin transit geçişine izin vereceğini açıkladı.

14.03.2012 - 18:07

Rusya ABD'ye askeri üs veriyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ulyanovsk kentindeki askeri üssünden ABD askerlerinin Afganistan'a transit geçişine ve kargo uçaklarının ikmaline izin vereceğini söyledi. Lavrov, Rusya'nın ulusal çıkarları ve güvenliğinin sağlanması için böyle bir karar verdiklerini belirtti.

ABD ile Ulyanovsk üssünün kullanımı için anlaşma yaptıklarını belirten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, bu konudaki nihai kararı ise Rusya Bakanlar Kurulu'nun vereceğini söyledi.

Rusya, Afganistan'a ikmal yapmak için ABD ve diğer NATO üyelerine hava koridoru açmış ve aynı zamanda demiryollarının kullanımına izin vermişti. Yeni anlaşma ilk kez ABD ordusuna Rusya topraklarını ikmal için kullamasına izin veriyor.

'NATO'NUN BAŞARISI BİZE DE HİZMET EDİYOR'
Söz konusu anlaşmanın güçlü bir destekçisi olan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO'nun Afganistan'da başarıya ulaşmasının aynı zamanda Rusya'nın ulusal çıkarlarına da hizmet ettiğini vurguladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...