İlişkili Haberler

Türkiye'nin ABD ve Rusya büyükelçilerini Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak PYD konusunda uyarması sonrası bu konuda Moskova'dan açıklama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanı yardımcısı Mihail Bogdanov, Rusya'nın Suriye'deki Kürtlere silah sevkiyatında bulunmadığını söyledi.

RUS ASKERİ HEYETİ ANKARA'DA

Rusya'dan askeri bir heyet de Türk hava sahasıyla ilgili bilgi paylaşımı için Ankara'ya geldi. 

Rusya 3-4 Ekim tarihlerinde meydana gelen Türk hava sahası ihlalleriyle ilgili olarak Hava Kuvvetleri Komutan yardımcısı Tümgeneral Dronov başkanlığında bir askeri heyet oluşturdu.

Ankara'ya gelen Rus askeri heyeti hava sahası ihlallerinin nedenlerini açıklığa kavuşturmak, ihlallerin tekrar etmesini önlemek için alınan tedbirler hakkında Genelkurmay Karargâhı'nda bilgi paylaşımında bulundu.

PYD SİLAH YARDIMINI DOĞRULADI 

PYD Eş Genel Başkanı Salih Müslim, ABD’nin 50 tonluk silah ve mühimmat yardımı yaptığını doğruladı.

Silah yardımının Suriye Demokratik Güçleri’ne yapıldığını vurgulayan Müslim, "Daha önce Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Ceyş el Suvar (Devrimciler Ordusu), Burkan El Fırat, El Sanadid gibi güçler bu koalisyon içinde. Bunlar YPG dışındaki güçlerdir, Arap güçleridir, Türkmen güçlerdir. YPG ile birlikte bunların hepsi bir şemsiye altında, bir komuta altında birleşti. Bunun adına da Suriye Demokratik Güçleri denildi. Bunlar şimdi Rakka için hazırlık yapıyor. Silah yardımı da bunlara yapıldı" dedi.

TÜRKİYE ABD VE RUSYA'YI UYARMIŞTI

Türkiye Dışişleri Bakanlığı dün ABD ve Rusya büyükelçilerini çağırarak Demokratik Birlik Partisi’ne (PYD) yapılan silah yardımından rahatsız olduğunu iletmişti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ayrıca "PYD'ye yapılan silah yardımı, herhangi bir şekilde Türkiye'ye yönelik tehdit halini alırsa ve PYD de PKK gibi sızmalarla veya silah aktarımıyla Türkiye'ye zarar vermeye başlarsa hiç tereddüt etmeyiz" diyerek "PYD'yi vururuz" mesajı vermişti.