S-400'de ABD devre dışı bırakılıyor

Rusya’dan alınacak S-400 füze sistemlerinin ödemesi dolar ya da euro yerine yerel parayla yapılacak. Bunun nedeni ise, ABD’nin dolar transferlerini SWIFT sistemi üzerinden izlemesi ve isterse engelleyebilmesi.

ntv.com.tr 26.12.2017 - 06:42 | Son Güncelleme : 26.12.2017 - 09:44

rusya S-400 savunma sistemi021117.jpg

S-400 füze sistemleri için kaparoyu ruble üzerinden ödeyen Türkiye’nin ana ödemeleri de dolar ve euro yerine yerel parayla yapması bekleniyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Askeri Teknik İşbirliği’nden sorumlu danışmanı Vladimir Kojin, Rus basınına, anlaşmasının bir kısmının Rusya tarafından sağlanacak krediyle karşılanacağını açıkladı.

Kontratın Türkiye ile Rusya arasında önümüzdeki günlerde imzalanabileceğini söyleyen ve sistemlerin teslimatı konusunda Türkiye ile tüm konuların çözüme kavuşturulduğunu vurgulayan Kojin, “Türkiye ile Rusya sistemlerin ödemesi konusunda ortak bir plan geliştirdi” diye konuştu.

Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul'un haberine göre, S-400 görüşmeleri Rusya’dan gelen yetkililerle tamamlanacak. Rusya ve Türkiye’nin, füze sistemlerinin ödemesi konusunda TL, ruble ya da bölgeden üçüncü bir ülkenin para birimi üzerinde durduğu, burada da öne çıkan tercihin
ruble olduğu öğrenildi.

Ödemelerin dolar veya euro üzerinden yapılmasının sebebinin ise, ABD’nin dolar transferlerini SWIFT sistemi üzerinden izlemesi ve isterse engellemesi olarak öne çıkıyor. Ayrıca, euro üzerinden para transferlerinin de AB’li makamlarca izlenebildiği kaydedildi.

S-400’lerin kaparo ödemesi de ruble üzerinden yapılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...