'Sabah 7'ye tahliye

Mısır kamuoyunda yakından takip edilen davada tahliye kararı çıktı. Darbe karşıtı gösteri yaptıkları gerekçesiyle 11 yıl hapis cezasına çarptırılan Sabah 7 Hareketi üyesi genç kızlar serbest bırakıldı.

'Sabah 7'ye tahliye

Mısır'da "Sabah 7 Hareketi" üyesi genç kızların temyiz duruşmasında, daha önce 11'er yıl hapis cezasına çarptırılan 14 kız hakkında 1'er yıl tecilli hapis cezası, yaşları 18'den küçük 7 kız hakkında ise beraat kararı verildi.

Mısır kamuoyu ve uluslararası toplumun yakından takip ettiği davanın temyiz duruşması ülkenin kuzey kesimindeki İskenderiye'nin El-Menşiyye bölgesindeki mahkemede yapıldı.

Daha önce 11'er yıl hapis cezasına çarptırılan 14 kız, duruşma salonuna ellerinde kırmızı güller olduğu halde girdi. Duruşma salonunda sanıklara tahsis edilen kafes arkasındaki bölümde elleri kelepçeli halde yerlerini alan kızlar sık sık "Özgürlük" diye bağırırken, avuçlarının içine de Arapça ve İngilizce "özgürlük" yazısı yazdıkları dikkati çekti.

Daha önce ıslah evine gönderilmeleri kararı alınan yaşları 18'den küçük 7 kızın duruşması ise mahkeme binasında ayrı bir salonda yapıldı. Hepsi hakkında beraat kararı verilen kızların, kafes arkasında durmadıkları, duruşma salonundaki sandalyelerde yerlerini aldıkları görüldü.

Temyiz mahkemesinin aldığı karar doğrultusunda Sabah 7 Hareketi üyelerinin ilerleyen saatlerde serbest bırakılmaları beklenirken, karar duruşmayı izlemek için gelen tutuklu kızların aileleri tarafından da büyük sevinç ve memnuniyetle karşılandı.

Öte yandan duruşmanın yapıldığı saatlerde mahkeme binası çevresi başta olmak üzere ülke genelinde destek gösterileri düzenlendi. Güvenlik görevlileri mahkemenin çevresinde toplanan kalabalığa müdahale etti. Müdahale sırasında aralarında kadınların da bulunduğu bazı kişiler gözaltına alındı.

Mısır'ın birçok üniversitesinde de öğrenciler, İskenderiye kentinde darbe karşıtı gösteri yaptıkları için 11 yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırılan "Sabah 7 Hareketi" mensubu 14 kıza destek gösterisi düzenledi. Kahire, Beni Suveyf ve Şarkiyye kentlerinde düzenlenen öğrenci gösterilerde kız öğrencilerin serbest bırakılması istenirken Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi ve İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim aleyhine sloganlar atıldı.

Mısır'ın İskenderiye kentinde, her sabah saat 07.00'de yaptıkları eylemlerle darbeyi protesto eden ve 31 Ekim'de gözaltına alınan "Sabah 7 Hareketi" üyesi kız öğrencilerden 14'ü, çıkarıldıkları mahkemece, ''terör, izinsiz gösteri yapmak ve kargaşa çıkarmak, yasadışı örgütlere üye olmak ve örgüt propagandası yapmak'' suçlamasıyla, 11'er yıl 1'er ay hapis cezasına çarptırılmış, yaşları 18'den küçük 7 kız öğrencinin ise ıslah evine gönderilmesi kararlaştırılmıştı.

Genç kızlara verilen ağır hapis cezaları genelinde büyük tepki ve infiale yol açmış, karar, darbeye destek veren kesimler tarafından da eleştirilmişti.

Sayfa Yükleniyor...