Salih: Anlaşmaya hazırım ama…

Pazar günü anlaşmayı imzalamayı reddeden Yemen Devlet Başkanı iktidarı devrine hazır olduğunu söyledi ve ekledi; “ülkeden ayrılmayacağım ve siyaset yapmayı sürdüreceğim.”

25.05.2011 - 11:46

Salih: Anlaşmaya hazırım ama…

Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih, diyalog çerçevesinde iktidarın devri anlaşmasını imzalamaya hazır olduğunu söyledi. Ancak Pazar günü anlaşmayı imzalaması gerekirken imzalamayan Salih, daha fazla taviz vermeyeceğini, istikrarı ve güvenliği tehdit edenlerle savaşacağını belirtti.

Arabulucu güçlerden de daha fazla uzlaştırıcı adımlar atmalarını da isteyen Salih, ülkesindeki krizin BM Güvenlik Konseyi'ne götürülmemesi gereken bir iç mesele olduğunu kaydetti.

Yemen Devlet Başkanı istifa ettiği takdirde ülkeden ayılmayacağını da söyledi ve iktidarı terk ettikten sonra muhalefetin bir parçası olarak siyasete devam edeceğini de belirtti.,

‘YENİ SOMALİ OLMAYALIM’
Protestoların başlamasından bu yana El Kaide'nin saldırılarını artırdığını da belirten Salih, bu örgüte karşı mücadelede ABD ile işbirliği içinde olmaya devam edeceklerini söyledi. Yemen'in başarısız bir devlet ve El Kaide için bir sığınak, yeni bir Somali olmayacağını umduğunu söyleyen Salih, halkın iktidarın barışçı yollardan devrini istediğini söyledi.

Salih, şiddete son verileceğini ve ekonominin inşa edileceğini de kaydetti.

PROVAKASYON İDDİASI
Protestocuların yanında yer alan aşiret konfederasyonunun liderine bağlı güçlerle çıkan son çatışmalarla ilgili olarak da Salih, "Bu, bizi iç savaşın içine çekmeye çalışan provokatif bir eylem. Ancak bunlar Ahmar'ın (Yemen'in en büyük aşiretinin lideri) oğullarıyla sınırlı. Masum sivillerin kanını akıtmaktan bunlar sorumlu. Ancak biz çatışmayı tırmandırmayı istemiyoruz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...