Babasının iflas davasında sanık olan bakan istifa etti

Estonya Dışişleri Bakanı Keit Pentus-Rosimannus, babasına ait şirketin iflas davasında mahkeme tarafından sanık olarak kabul edilince istifa ettiğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 02.07.2015 - 05:31

Babasının iflas davasında sanık olan bakan istifa etti

Estonya Dışişleri Bakanı Keit Pentus-Rosimannus, babasına ait olan Autorollo şirketinin iflas davasında Tallinn Devre Mahkemesi tarafından sanık olarak kabul edilince istifa ettiğini bildirdi.

Mahkemenin kararını kesinlikle kabul etmeyen ve Yargıtaya itiraz edeceğini bildiren Pentus-Rosimannus, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Son derece haksız bir karar alındı. Babamın iş başarısızlığı aileye bela olmamalı" ifadelerini kullandı.

İstifa kararını, "Estonya Devleti, onun kurumları ve Avrupa siyasi kültürüne saygı duyarak görevimden beni serbest bırakmak için Başbakan'a bir dilekçe gönderdim" sözleriyle açıklayan Bakan Pentus-Rosimannus, yaşanan durumda başka çarenin olmadığını vurguladı.

Kimseye kötülük yapmadığını belirten Keit Pentus-Rosimmanus, Estonya Parlamentosu'nda çalışmaya devam etmek niyetinde olduğunu kaydetti.

Pentus-Rossimanus'un istifa talebini kabul eden Estonya Cumhurbaşkanı Taavi Roivas, kendisine hükümet çalışmalarından dolayı teşekkür etti.

Roivas, "Keit benim hükümette yer almıştı. Onun sayesinde Estonya'nın sesi Brüksel'den Washington'a kadar duyuluyordu. Uzun yıllar çalıştığım kişinin istifa kararını kabul etmek benim için çok zordu. Onun yaklaşımını hükümeti korumak için atılan bir adım gibi değerlendiriyorum" diye konuştu.

Keit Pentus-Rosimannu'sun babası Vaino Pentus'a ait Autorollo şirketi, 2011 yılında iflas etmişti. Autorollo şirketi tarafından Keit Pentus-Rosimmanus'a yaklaşık 580 bin euro tutarında dava açılmıştı.

Sayfa Yükleniyor...