Sarkozy Romanları sınırdışı etmeyi sürdürüyor

Fransız hükümeti, Romanları sınırdışı etmeye devam ediyor.

Haberler 26.08.2010 - 12:49

Sarkozy Romanları sınırdışı etmeyi sürdürüyor

Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği'nin uyarılarını dikkate almayan Fransa, topraklarındaki Romanları sınır dışı etmeye devam ediyor.

Fransız hükümeti 28 Temmuz'dan bu yana, Romanya ve Bulgaristan vatandaşı toplam 681 Romanın sınır dışı edildiğini açıkladı. Bugün Paris ve Lyon kentlerinden özel uçaklarla 283 Romanı sınır dışı edilmesini kararlaştıran Fransız hükümeti, kaçak Romanların sınır dışı işlemlerine 14 ve 30 Eylül tarihlerinde devam edileceğini açıkladı.

Fransız Göç Bakanlığı, bu yıl 1 Ocak-25 Ağustos tarihleri arasında sınır dışı edilen Roman sayısının ise 8 bin 30 olduğunu bildirdi.

Avrupa Konseyi verilerine göre, Fransa'da yaklaşık 400 bin Roman ve çingene yaşıyor. Ülkedeki 15 bin Romanın, Romanya ve Bulgaristan'dan geldikleri ve Fransa'da kaçak ikamet ettikleri söyleniyor.

HALK SARKOZY'YE DESTEK VERİYOR
Öte yandan, Fransa'da bu sabah yayımlanan bir kamuoyu anketi, halkın yüzde 48'inin kaçak Romanların sınır dışı edilmesine destek verdiğini gösteriyor. Ankete katılanların yüzde 42'si ise hükümetin bu politikasına karşı çıkıyor.

AB ELEŞTİRİYOR
Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği, Fransız hükümetinin Roman politikasının Fransa'nın bu iki kuruma olan üyeliğinden kaynaklanan yükümlülükleriyle bağdaşmadığını belirtiyor. Fransa Roman politikası konusunda özellikle Avrupa Konseyi tarafından eleştirilmekte.

Avrupa Konseyi'nin Irkçılık, Yabancı Düşmanlığı ve Hoşgörüsüzlükle Mücadele organı (ECRI), Haziran ayında yayımladığı Fransa raporunda, Romanya ve Bulgaristan'dan gelen Romanları sınır dışı etmemesi konusunda Fransız hükümetini uyarmıştı. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da, yayımladığı bir bildiride, Fransa'nın Roman politikasının Avrupa'da "ırkçılık ve yabancı düşmanlığını körükleyebileceği" uyarısında bulunmuştu.

KİLİSE DE TEPKİLİ
Bu arada, Fransız Katolik Kilisesi de Romanların sınır dışı edilmesine muhalefetini sürdürüyor. Kilisenin Fransa'daki en üst yöneticilerinden olan kardinal Andre Vingt-Trois, bu sabah bir Fransız radyosuna yaptığı açıklamada, sınır dışı işlemleri konusunda Kilisenin İçişleri bakanıyla görüşmek istediğini söyledi.

Fransız Katolik Kilisesinin Romanlar konusunda ön plana çıkışı ülkede "Sarkozy ile Kilise arasında iplerin koptuğu" yorumlarına neden oluyor. Fransız basınında, geleneksel olarak sağcı partilere oy veren Katolik seçmenin, Kilisenin bu tavrından etkilenip 2012 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminde yeniden aday olması halinde Sarkozy'ye oy vermeyebileceği yorumları yapılıyor.

2012 seçimi hakkında son gerçekleştirilen kamuoyu yoklamaları, aday olması halinde Sarkozy'nin seçimi ikinci turda Sosyalist partinin belli başlı adaylarına karşı farkla kaybedeceğini gösteriyor.

Sayfa Yükleniyor...