Milli Savunma Bakanı Işık: Savaş uçaklarımız göreve hazır

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamındaki temaslarının ardından Musul operasyonuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sonrasında bir açıklama yapan Bakan Işık, "Hava Görev Yönergesi'ne ülkemizin de eklenmesinden memnunuz. Uçaklarımız göreve hazırdır" dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 26.10.2016 - 15:34 | Son Güncelleme : 26.10.2016 - 18:05

Milli Savunma Bakanı Işık: Savaş uçaklarımız göreve hazır

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın, ABD Savunma Bakanı Asthon Carter ve Fransa Savunma Bakanı Jean Yves Le Drian ile bir araya geldiği üçlü görüşmede, terör örgütü DAEŞ ile mücadelede temel ilkeler üzerinde mutabık olunduğunun teyit edildiği ve bu konudaki görüşmelerin yoğunlaştırılarak devam ettirilmesinin kararlaştırıldığı öğrenildi.

Işık, NATO Savunma Bakanları Toplantısı için geldiği Brüksel'de, önce ABD Savunma Bakanı Carter ile görüştü, ardından Fransa Savunma Bakanı Le Drian'ın katılımıyla üçlü toplantı gerçekleştirildi.

Askeri ve diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, üçlü görüşmede, DAEŞ karşıtı koalisyonun Fransa'nın başkenti Paris'teki görüşmesi ile Musul ve Suriye'de devam eden operasyonlar gündeme geldi.

Üç bakanın da terör örgütü DAEŞ ile mücadelede temel ilkeler üzerinde mutabık olduklarının teyit edildiği görüşmede, Musul ve Suriye'nin kuzeyinde devam eden ve planlanan operasyonlara ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Taraflar, bu konudaki temaslarını ve görüşmelerini daha da yoğunlaştırarak devam ettirmeyi kararlaştırdı.

"UÇAKLARIMIZ GÖREVE HAZIRDIR"

Milli Savunma Bakanı Işık'ın Musul, Telafer ve Rakka'nın demografik yapısının bozulmamasının önemini vurguladığı, diğer iki bakanın da bu durumu teyit ettiği öğrenildi. Görüşmede, hem Musul hem Rakka'da DAEŞ'ten kurtarma operasyonu tamamlandığında, bu şehirlerin yönetiminin kendi yerel halkları tarafından üstlenilmesinin öneminde mutabık kalındığı belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Işık'ın Türkiye'nin ilk günden itibaren üyesi olduğu koalisyonda Musul harekatına destek vermesinin son derece doğal olduğunu belirterek, "Koalisyonun Irak hava harekatlarına iştirak etmemizin önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Hava Görev Yönergesi'ne ülkemizin de eklenmesinden memnunuz. Uçaklarımız göreve hazırdır" ifadelerini kullandığı öğrenildi. 

Musul'daki gelişmelerin Türkiye'yi doğrudan ilgilendirdiğini vurgulayan Işık'ın şunları aktardığı ifade edildi:

"Musul'da yaşanacak kitlesel göç hareketi en başta ülkemize yönelecektir. Ancak ortaya çıkacak ilave sorunlar ve kitlesel göç dalgaları, sadece bölge ülkelerinde değil, başta Avrupa olmak üzere çok daha geniş bir coğrafyada telafisi zor, siyasi ve sosyal çalkantılara yol açacaktır. Haşdi Şabi kesinlikle Musul operasyonunun hiçbir safhasına katılmamalıdır. Yerel halk dışarıdan gelen bir gücü, şehirde istemeyecektir."

Sayfa Yükleniyor...