Savcılık Brooks'un yargılanmasına karar verdi

İngiltere'de "telekulak skandalı" çerçevesinde savcılık, News of the World gazetesinin eski yöneticisi Rebekah Brooks'un yargılanmayasına karar verdi.

15.05.2012 - 18:10

Savcılık Brooks'un yargılanmasına karar verdi

İngiltere'de Rupert Murdoch'un medya imparatorluğunu sarsan "telekulak skandalı"nda savcılık Rebekah Brooks, eşi Charlie Brooks ve diğer dört kişinin adaleti yanıltmak suçlamasıyla yargılanmasına karar verdi.

Savcılığın verdiği kararı, telefon dinleme skandalı ile ilgili tüm davaları denetleyen kamu davalarından sorumlu yetkilinin başdanışmanı Alison Levitt açıkladı.

Levitt bütün delillerin dikkatli bir şekilde incelendiğini ve Rebekah Brooks, eşi ve diğer dört sanık hakkında yeterli kanıt bulunduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

Savcılığın bu kararının ardından, sanıkların, adaleti yanıltmak amacıyla komplo kurmaktan yargılanmasına başlanacak.

Suçlama, sanıkların 2011 yılı temmuz ayında polisten bilgi ve belge saklama ve New International arşivindeki bazı belgeleri yok etmeye çalışmalarıyla ilgili delillere dayanıyordu.

İngiltere basınını sarsan telefon dinleme skandalı ilk olarak 2006 yılında patlak vermişti. Bu dönemde ülkenin en çok satan tabloid gazetelerinden biri olan News of the World'ün Kraliyet ailesi haberlerinden sorumlu ediörü Clive Goodman ve özel dedektif Glenn Mulcaire Kraliyet ailesine yakın kişilerin telefon mesajlarını dinlemekle suçlandı.

TABLOİD GAZETE KAPANMIŞTI
News of the World gazetesi 2011 yılının Temmuz ayında telefon dinleme skandalının giderek derinleşmesi sonrasında kapandı. İngiltere'de "telekulak skandalı"yla ilgili diğer soruşturmalara devam ediliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...