Seçim günü bombalı saldırıyla başladı

Pakistan'da federal ve eyalet meclislerinin belirlenmesi için yapılan seçimlerde oy verme işlemi başladı. Seçim gününde düzenlenen üç bombalı saldırıda en az 22 kişi öldü.

Haberler 11.05.2013 - 10:10

Seçim günü bombalı saldırıyla başladı

Pakistan’da halk sandık başında. Yönetimin el değiştireceği ülkede 114 partinin 45 bin adayı, 342 sandalyeli federal ve 728 sandalyeli eyalet meclisine girmek için yarışıyor. Öte yandan ülkenin çeşitli bölgelerinde gerçekleşen üç bombalı eylemde en az 22 kişi öldü, 37 kişi yaralandı.

Siyasi gözlemciler tarafından son 40 yılın en demokratik ve şeffaf seçimi  olması beklenen seçimler için ülkede olağan üstü tedbirler alındı. 15 bin 600 kritik seçim noktası için 75 bin asker görevlendirilirken, istikrarlı bölgelerde güvenliği polis sağlıyor.

86 milyon seçmenin bulunduğu ülkede seçimlerin güvenliğine de önem veriliyor. Seçim hilesi ve sahte oy kullanılmasının önüne geçmek için sıkı önlemler alınırken, her seçmen oy kullanmadan önce kendi fotoğrafı ve kimlik bilgilerinin bulunduğu belgeye parmak basıyor. Oy pusulaları ve sandıklar seçim komisyonu yetkilileri tarafından sürekli kontrol ediliyor.

Uluslararası kuruluşlar ve gözlemcilerin ilgi gösterdiği seçimlerde Türkiye'nin İslamabad Büyükelçisi Babür Hızlan da gözlemci statüsünde görev yapıyor. Öte yandan aşiretlerin kontrolünde olan Dir bölgesinde, kadın kıyafeti giyen intihar eylemcilerinin önüne geçmek için 200 bin kadının oy vermesi seçim komisyonu kararıyla yasaklandı.

SEÇİM KANA BULANDI
Pakistan'da federal ve eyalet meclislerinin belirlenmesi için oy verme işleminin başlamasından kısa bir süre sonra Karaçi kentinde Ulusal Halk Partisi'nin (ANP) seçim bürosuna yapılan saldırıda 11 kişi öldü.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre, laik ANP partisi, Taliban'ın öfkesinin çeken bir hedef. Peştunların haklarını savunan milliyetçi çizgideki ANP, Taliban örgütünün tehdit ettiği siyasi partilerin başında bulunuyor.

Partinin Pakistan'ın kuzeybatısındaki bir diğer seçim bürosu da bombalı saldırıya hedef oldu. Peşavar kentinde de bir bombalı saldırı düzenlendi. Şiddet olaylarında şu ana kadar ölülerin yanısıra 37 yaralı olduğu ifade edildi.

Pakistan'daki toplam 70 bin seçim noktasında görev yapan güvenlik mensubu sayısı ise 600 bin. İlk sonuçların TSİ 19.00'dan itibaren gelmesi bekleniyor.

Sayfa Yükleniyor...