Sigara şirketlerinin ABD zaferi

ABD'de temyiz mahkemesinden sigara şirketlerinin lehine bir karar çıktı. Şirketler artık sigara paketlerinde tiryaki olmanın zararlarına ilişkin büyük grafik ve resimler kullanmaya zorlanmayacak.

Haberler - NTV Haber 25.08.2012 - 11:35

Sigara şirketlerinin ABD zaferi

ABD'de sigara şirketleriyle federal hükümet arasındaki dava, sigara şirketlerinin lehine sonuçlandı.

ABD'nin başkenti Washington'daki temyiz mahkemesi, sigara şirketlerinin ürünlerinin ambalajında sigaranın zararlarıyla ilgili büyük grafikler kullanmaya zorlanmayacağına hükmetti.

Böylece uygulamanın ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geleceğine hükmeden alt mahkemenin kararı onaylanmış oldu.

Gıda ve İlaç Güvenliği Dairesi, sigara paketlerine tiryaki olmanın zararlarını gösteren 9 grafik ve resim konulmasını istiyordu.

Dokuz grafik arasında, nefes alabilmesi için tıbbi bir operasyonla boğazından açılan delik vasıtasıyla sigara içerken görülen bir kişinin renkli fotoğrafı yer alıyordu. Resimlerde annesi tarafından öpülen bir bebeğin yüzünü kaplayan duman bulutu da gösteriliyordu.

Grafikler ve sözlü ibarelerin sigara paketinin ön ve arka yüzünün ön yarısını tamamen kaplaması ve ayrıca ABD'deki sigara bırakma hattının telefon numarasının eklenmesi isteniyordu.

Tütün üreticisi şirketler ise , grafiklerin halkı bilgilendirmeden çok sigara karşıtlığını teşvik ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Temiz mahkemesi de grafiklerin sigara tiryakilerinin sayısını düşüreceği yönünde hükümetin kesin bir kanıt sunamadağına ve şirketlerin ekonomik çıkarlarına zarar verdiğine hükmetti.

AVUSTRALYA ÖRNEĞİ KABUL GÖRMEDİ
Federal hükümetin temiz mahkemesinin bu kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. ABD'nin aksine Avustralya'da sigara paketlerinde hastalık fotoğraflarından başka birşey olmamasına ve sigara paketlerinin tek renk ve markasız satılmasına yüksek mahkemeden de onay çıkmıştı.

Sayfa Yükleniyor...