'Silahlı muhaliflerle diyaloga hazırız'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Esad rejiminin Suriye'deki silahlı muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

Haberler 25.02.2013 - 11:16

'Silahlı muhaliflerle diyaloga hazırız'

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, ülkesindeki soruna çözüm aramak için Rusya'nın başkenti Moskova'da bulunuyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'la görüşmesi öncesi açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, rejimin Suriye'deki silahlı muhaliflerle görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

Rus haber ajansı Itar-Tass'a açıklama yapan Suriye Dışişleri Bakanı Muallim, "Suriye'de isteyen herkesle diyalog kurmaya hazırız. Elinde silah olanlarla bile görüşmeye hazırız çünkü reformların kanla değil, sadece diyalogla geleceğine inanıyoruz" dedi.

'RUSYA'NIN ÇIKARLARI TARTUS'DAN ÖTE'
Suriye Ulusal Koalisyonu üyesi Rima Flihan ise, Rusya'nın Suriye'deki çıkarlarının Tartus deniz üssünden öte olduğunu söyledi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de açıklama yapan Flihan, "Devrim, Suriye gibi siyasi ve coğrafi konumu önem arz eden bir ülkede meydana geldiği için Rusya, ABD ve diğer uluslararası güçlerin çıkar savaşına konu olmuştur'' dedi.

DİYALOGA ESAD ŞARTI
Suriye Ulusal Koalisyon lideri Muaz el Hatip geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Beşşar Esad'ı iktidarı bırakması ve görüşmelere katılmayacağı sözü vermesi halinde, Şam yönetimiyle diyalog kurmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

Suriye Ulusal Koalisyonu lideri Muaz el Hatip'in bu açıklaması bazı silahlı muhalifler tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Hafta sonu Halep'te Suriye ordusu tarafından düzenlenen ve onlarca kişinin ölümüne yol açan saldırının ardından ise muhalifler, uluslararası toplumu yıkıma sessiz kalmakla eleştirmişti.

MUHALİFLER RUSYA'YA GİTMİYOR
Suriye Ulusal Koalisyonu bu doğrultuda Washington ve Moskova'ya yapılması planlanan ziyaretlerin iptal ettiklerini açıklamıştı.

Muhalifler gelecek ay İtalya'nın başkenti Roma'da yapılacak "Suriye'nin Dostları" toplantısına katılma kararını da askıya aldığını açıklamıştı.

Sayfa Yükleniyor...