'Sınır açılırsa Ermenistan’a yatırım artar’

ABD’nin yeni Erivan Büyükelçisi Maria Yovanovich, Türkiye-Ermenistan sınırının açılması halinde ABD-Ermenistan ekonomik işbirliğinin hız kazanacağını ve Ermenistan’a yapılan yatırımların artacağını söyledi.

Haberler 20.12.2008 - 15:31

ABD’nin yeni Erivan Büyükelçisi Maria Yovanovich, Ermeni basınına yaptığı açıklamada, “Ermenistan’ın Batı pazarlarından uzaklığı yatırımlar için önemli sorun. Ancak Türkiye ile sınır açılırsa, Batılı işadamları Ermeni ekonomisine önemli yatırımlar gerçekleştirebilir.” diye konuştu.

Amerikalı diplomat, Ermenistan ekonomisinin göreceli küçüklüğünün, yabancı sermaye için bir başka olumsuz etken olduğunu ifade etti.

Yovanovich’e göre “Türkiye sınırı açılırsa birçok Amerikalı işadamı, Ermenistan ekonomisinin görüldüğü kadar küçük olmadığının farkına varır.”

“Türkiye ve Ermenistan liderlerince başlatılan dyalog çok önemli. Üst düzey ilişkilerin ardından sınırın açılması kararı gelebilir ve bu adım tüm bölgede ekonomik işbirliğini olumlu etkiler.” diyen büyükelçi, Erivan hükumeti tarafından oluşturulan serbest bölgelerde yabancı yatırımcılara eşit haklar tanınması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Sayfa Yükleniyor...