Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu

Neler konuşulduğu sır gibi saklanan, dünyanın önde gelen isimlerinin katıldığı Bilderberg toplantıları bu yıl Avusturya'nın Tirol bölgesinde yapılacak. Yarın başlayacak Bilderberg toplantılarına Türkiye'den 6 isim katılıyor. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü de kurumu adına katılıyor.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu

Karar verici düzeydeki Batılı güçlü politikacı, işadamı, yönetici ve gazetecilerin 1954 yılından bu yana küresel sorunları görüşmek üzere bir araya geldiği yarı gizli bir tartışma forumu olan Bilderberg toplantılarının 63'üncüsü yarın Avusturya'nın Tirol bölgesinde başlayacak.

Bilderberg'in internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, toplantı Telfs şehrindeki Interalpen Otel'de 11-14 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Küresel sorun ve çözüm önerilerinin tartışıldığı toplantının gündeminde bu yıl, istihbarat, siber güvenlik, kimyasal silah ve terör tehdidi, Avrupa stratejisi, küreselleşme, Yunanistan, İran, Ortadoğu ve Rusya olacak.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu - 1 Bilderberg toplantıları bu yıl Avusturya'nın Tirol bölgesinde yapılacak. 

Toplantıya, aralarında cumhurbaşkanı, başbakan, ekonomi bakanları, milletvekilleri, medya patronları, teknoloji devleri, bankacılar ve düşünce kuruluşlarından önemli isimlerin bulunduğu 22 ülkeden 140 misafir katılacak.

TOPLANTIYA KİMLER KATILIYOR

ABD'nin IŞİD'le Mücadele Küresel Koalisyon Özel Temsilcisi John Allen, Danimarka İstihbarat Servisi Direktörü Thomas Ahrenkiel, Avrupa Komisyonu eski Başkanı Jose Manuel Barrosso, Shell CEO'su Ben van Beurden, Carnegie Uluslararası Barış Vakfı Başkanı William Burns, Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Benoit Coeure, AB Ticaret Komiseri Karel De Gucht, Hollanda Finans Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Axel Springer CEO'su Mathias Döpfner, Google Başkan Yardımcısı Regina Dugan, Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Siemens Başkanı ve CEO'su Joe Kaeser, ABD'li diplomat ve siyaset bilimci Henry Kissinger, Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Belçika Başbakanı Charles Michel, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Finlandiya Finans Bakanı Alexander Stubb toplantıya katılacak.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu - 2 Tirol'da düzenlenecek Bilderberg toplantılarına katılan bir diğer isim de, ABD'nin IŞİD özel temsilcisi John Allen. 

TÜRKİYE'DEN KİMLER KATILIYOR?

Toplantıya Türkiye'den, CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, CHP'den milletvekili seçilen İlhan Kesici, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Google ve Twitter'in Türkiye'deki avukatı Gönenç Gürkaynak, gazeteciler Nuray Mert ve Soli Özel katılacak. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü de başında bulunduğu kurumu temsil etmek için Bilderberg toplantılarına katılıyor.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu - 3 "Sır toplantı"ya Türkiye'den 6 isim katılıyor. Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına katılan bir diğer isim de Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç. Koç daha önce de Bilderberg toplantılarına katılmıştı. 

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ÜST DÜZEYDE

Yoğun güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilecek toplantı boyunca 2 bin 100 polisin görev yapacağı açıklandı. Ayrıca Telfs'ten otele giden L35 karayolu trafiğe kapatılacak. Toplantının yapıldığı otelin çevresinde ve hava sahasında uçuşlar yasaklanacak.

PROTESTO YÜRÜYÜŞÜ 13 HAZİRAN'DA

Basına kapalı toplantıya, gazetecilerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Polis, 13 Haziran'da Telfs şehir merkezinden toplantının yapıldığı bölgeye doğru büyük bir protesto yürüyüşü gerçekleştirilmesinin beklendiğini açıkladı.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu - 4 Bilderberg ilk toplantısını Hollanda'da 1954 yılında gerçekleştirdi. 

İSMİNİ BİR OTELDEN ALIYOR

Bilderberg toplantıları ilk kez 1954 yılında düzenlendi. Batı Avrupa ve Kuzey Amerika kıtalarının önde gelen sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği bir tür beyin fırtınası platformu olan Bilderberg'in ilk toplantısı Hollanda'da yapıldı. İsmini de ilk toplantının yapıldığı Bilderberg Oteli'nden alan grubun kurucusu olarak Polonyalı sosyolog Dr. Joseph Hieronim Retinger gösteriliyor.

KURUCUYA RÜŞVET

Bilderberg toplantıları 1954'den bu yana sadece bir kez yapılamadı. Bilderberg'in kurucuları arasında yer alan Hollanda Prensi Bernhard'ın, Amerikan silah üreticisi Lockheed Martin'den rüşvet aldığının ortaya çıkması nedeniyle 1976 yılında Bilderberg toplantıları düzenlenmedi.

Avusturya'daki Bilderberg toplantılarına Türkiye'den katılacak isimler belli oldu - 5 Hollanda Prensi Bernhard, Amerikan silah üreticisi Lockheed Martin'den rüşvet alınca 1976'da toplantı tarihinde ilk kez düzenlenmedi. 

TÜRKİYE'DE ÜÇ KEZ

61 yıllık tarihinde Bilderberg toplantıları üç kez de Türkiye'de yapıldı. Bilderberg toplantıları 1959’da İstanbul Yeşilköy’de, 1975’te İzmir Çeşme’de ve 2007 yılında yine İstanbul'da Ritz Carlton Otel'de yapıldı.

'CIA KURDU' İDDİASI

Bilderberg'in kuruluşunda Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA'ın önemli katkısı olduğu iddia ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...