Slovenya sınıra dikenli tel çekiyor

Mültecilerin geçiş noktalarından biri olan Slovenya, daha önce duyurduğu sınıra dikenli tel çekme işlemine başlıyor. Başbakan'dan, "Sınırlarımızı kapatmıyoruz, kontrol altına alıyoruz" açıklaması geldi.

Haberler - CHA 11.11.2015 - 07:48 | Son Güncelleme : 11.11.2015 - 07:49

Slovenya sınıra dikenli tel çekiyor

Aylardır süren mülteci krizinin geçiş noktalarından olan Slovenya, Hırvatistan sınırına dikenli tel çekmeye başlıyor.

Daha önce duyurulan dikenli tel çekme faaliyeti sabah 6.00'dan itibaren Podcetrtek yerleşim yerinde yapılmaya başlanacak.

Konuyla alakalı açıklama yapan Slovenya Başbakanı Miro Cerar, ''Bizim istediğim şey mültecileri doğru geçiş noktalarına yönlendirmek. Konunun sınırlarımızı kapatma olarak algılanmasını istemiyoruz. Sadece bölgemizi kontrolsüz geçişlerden korumak istiyoruz'' diye konuştu.

Sloven Başbakan, Hırvatistan Başbakanı Zoran Milanoviç ile de irtibatta olduklarını ve mültecilerin geçişlerini koordineli ve kontrollü bir şekilde yapmak istediklerini ifade etti.

Başbakan Cerar, bir insan olarak şahsen kendisinin de dikenli tele karşı olduğunu, ancak hükümetin başı olarak yaklaşan kış mevsiminde herhangi bir trajediye sebep olmak istemedikleri için bu uygulamanın faaliyete geçirildiğini ifade etti.

Daha önce mültecilerin yoğun kullandığı geçiş noktalarından olan Macaristan devleti de Sırbistan sınırlarını dikenli tel ile çevirip mültecilerin geçişlerine engel olmakla birçok eleştiriye maruz kalmıştı.

Sayfa Yükleniyor...