NTV

Somali'de 6.2 milyon kişi acil gıda yardımı bekliyor

Dünya

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Şefi Stephen O’Brien, New York Güvenlik Konseyi’ne verdiği demeçte, Somali, Yemen, Güney Sudan ve Kuzeydoğu Nijerya'daki 20 milyondan fazla insanın açlıkla mücadele ettiğini ve kıtlıkla karşı karşıya olduğunu belirtti.

BM İnsani Yardım Şefi Stephen O’Brien
BM İnsani Yardım Şefi Stephen O’Brien

Somali, Yemen, Güney Sudan ve Kuzeydoğu Nijerya'daki son durumun kritik noktalara ulaştığını belirten Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Şefi Stephen O’Brien, "İnsanlar açlıktan ve hastalıktan acı çekip ölüyor" uyarısında bulundu. 

Uluslararası topluluğa insanları açlıktan ölmekten kurtarmak için acil harekete geçme çağrısında bulunan O'Brien, dört ülkede yaşanabilecek bir felaketi önlemek için 444 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

20 milyon insanı etkileyebilecek boyuttaki kıtlıktan ölecek çocukların fotoğrafını beklemeden harekete geçilmesi gerektiğini belirten BM İnsani Yardım Şefi, eğer toplu olarak harekete geçilmezse, insanların açlıktan ve hastalıklardan öleceğini, insanların geleceklerinin yok olacağını, ayrıca toplu yer değiştirmelerin olacağı gibi risklerle karşı karşıya olunduğunu açıkladı. 

O’Brien, “Somali’de nüfusun yarısının yani 6.2 milyon insanın yardıma ihtiyacı var. Bunlardan 2.9 milyonu ise acil yardım bekliyor” dedi.

Bu krizi önlemenin mümkün olduğunu vurgulayan O’Brien, "Önümüzdeki 3 veya 4 hafta içerisinde çok zor bir dönem geçireceğiz. Etkiyi hafifletebilmek için sıkı çalışıyoruz ve uluslararası mücadeleye ihtiyaç duyuyoruz" diyerek sözlerini sonlandırdı. 

ETİKETLER