Somali’de El Kaide’ye operasyon

ABD’de, Somali’de El Kaide ve El Şebab terör örgütleriyle bağlantısı olan üst düzey bir militanı hedef alan hava operasyonu düzenledi.

Haberler 27.01.2014 - 05:34

Somali’de El Kaide’ye operasyon

ABD Ordusu, Somali’nin güneyindeki Baeawe’de El Kaide ve El Şebab ile bağlantısı olduğu düşünülen üst düzey bir militana yönelik operasyon düzenledi.

Adını açıklamak istemeyen ABD’li bir yetkili, kimin hedef alındığı ve operasyonun sonucu hakkında bilgi vermedi.

Somali’de radikal İslamcıların elinde bulunan Barawe kentine Ekim 2013’te ABD komandoları Ikrima adıyla bilinen militanı yakalamak için operasyon düzenlemiş ancak başarılı olunamamıştı.

ABD’li askerlerin geri çekildiği çatışmada, Kenya’da düzenlenen saldırıların arkasında olduğu düşünülen Ikrima kaçmayı başarmıştı.

Komşu ülkelerde düzenledikleri terör saldırıları ve diplomatları kaçırmaya yönelik eylemleriyle Afrika Boynuzu’nda istikrarın önüne geçmeyen militanlar, son iki yılda Afrika barış birliği askerlerinin düzenlediği operasyonlarla ağır kayıplar verdi.

Somali’ye şeriat getirmeye çalışan ve direnmeye devam eden İslamcı radikaller, bölgede tehdit olmaya devam ederken, Eylül 2013’te Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenledikleri AVM baskınında 67 kişiyi öldürmüşlerdi.

ABD, geçtiğimiz yıl Somali’nin başkenti Mogdişu’da konuşlandırdığı askeri heyetle yerel hükümete ve barış birliğine destek vermeye başladı.

Sayfa Yükleniyor...