SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Biden hakkında soruşturma talimatı

SON DAKİKA HABERİ: ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Joe Biden hakkında görevi kötüye kullanma soruşturması açılması talimatı verdi. McCarthy azil soruşturması açılması istemesine Beyaz Saray'dan "İddialar dayanıksız" ifadesiyle tepki geldi.

SON DAKİKA HABERİ: ABD Başkanı Biden hakkında soruşturma talimatı

Son dakika haberi! 

Biden hakkında resmi azil soruşturması açılması için talimat veren Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy'e Beyaz Saray'dan tepki geldi. 

Beyaz Saray, "Cumhuriyetçiler Biden’ı 9 aydır araştırıyor, yanlış bir davranışa dair kanıt bulamadılar." diyerek ortaya atılan iddianın asılsız olduğunu söyledi. 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy, Başkan Joe Biden hakkında görevi kötüye kullanma soruşturması açılması talimatı verdiğini duyurmuştu.

Kararı basın toplantısıyla duyuran McCarthy, Temsilciler Meclisi'ndeki Cumhuriyetçilerin Biden hakkında "ciddi ve güvenilir" iddialar öne sürdüğünü, azil soruşturmasının ABD Temsilciler Meclisi Gözetim ve Hesap Verilebilirlik Komitesi Başkanı James Comer tarafından yürütüleceğini bildirdi.

RESMİ AZİL SORUŞTURMASI ÇAĞRISI

Kararı kolay bir şekilde almadığını ve partisiyle alakası olmadığını ifade eden Cumhuriyetçi McCarthy, "Temsilciler Meclisi Komitesine Başkan Biden hakkında görevi kötüye kullanma nedeniyle resmi azil soruşturması açılması çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.

Temsilciler Meclisi Başkanı, soruşturmanın Cumhuriyetçi vekil James Comer tarafından yürütüleceğini bildirdi. McCarthy, kanıtlar kendilerini nereye götürürse oraya kadar gideceklerini söyledi.

McCarthy, Biden'ın Başkan Yardımcılığı döneminde görevini kötüye kullandığını ve bu vesileyle oğlu Hunter Biden'ın babasının görevini iş ilişkilerinde imtiyaz elde etmek için kullandığını iddia etti.

Biden'ın Başkanlık döneminde de "ailesine özel muamele" edildiğini savunan McCarthy, "Amerikan halkının kamu görevlerinin satılık olmadığını bilmesi gerekiyor." dedi.

McCarthy, süreci elde edilen delillerin belirleyeceğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...