SON DAKİKA HABERİ: Afganistan'da yolcu uçağı düştü iddiası

SON DAKİKA HABERİ: Afganistan'ın Gazne eyaletinde bir yolcu uçağı düştü. Boeing yapımı uçağın Afgan Ariana Havayolları'na ait olduğu ileri sürüldü. Kazanın Taliban kontrolündeki bölgede meydana gelmesi sebebiyle yetkililer net bilgi veremediklerini belirtti. Taliban ise ABD askeri personelini taşıyan bir uçağı vurduklarını iddia etti.

ntv.com.tr 27.01.2020 - 13:06 | Son Güncelleme : 27.01.2020 - 18:07

ariana afgan.jpg

Afganistan'ın Haret kentinden havalanarak Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'ye giden yolcu uçağı Gazne vilayetinde düştü. 

TALİBAN: ABD ASKERİ UÇAĞINI DÜŞÜRDÜK

Afganistan'da Taliban, Amerikan askeri personelini taşıyan bir uçağı düşürdüğünü iddia etti. Taliban, askeri uçaktaki tüm personelin öldüğünü öne sürdü.

Uçağın, Afganistan'ın orta kesiminde Gazne'de düşürüldüğü belirtildi. Taliban, ölenler arasında üst düzey askeri yetkililerin bulunduğunu savundu. Sosyal medyada Taliban'a yakın kaynaklar tarafından üzerinde ABD ordusuna ait amblem bulunan bir uçağın enkazının görüntüsü paylaşıldı.

BÖLGE TALİBAN KONTROLÜNDE


Gazne Valisi Vahidullah Kilimzey, yerel saatle 13.10 sularında bir yolcu uçağının, Gazne vilayetinin Deh Yek ilçesine bağlı Saduzey bölgesine düştüğünü söyledi.

Kazanın sebebiyle ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. 

Uçağın hangi şirkete ait olduğunun henüz bilinmediğini ifade eden Kilimzey, bölgede Taliban'ın etkili olduğunu, bu nedenle net bir bilgi alamadıklarını belirtti.

Kilimzey, bölgeye arama kurtarma timinin gönderildiğini kaydetti.

Gazne Emniyet Müdürü Ahmad Halid Vardak da uçağın Afgan Ariana Havayolları'na ait olduğunu açıkladı.

ARIANA HAVAYOLLARI'NDAN YALANLAMA 

Yerel yetkililer uçağın Afganistan'ın ulusal hava yolu şirketi Ariana Havayolları'na ait olduğunu duyurdu.

Ariana Havayolları şirketi CEO'su yaptığı açıklamada bir uçak kazası olduğunu doğruladı ancak bu kazaya karışanın kendi uçaklarından biri olmadığını belirtti.

"ÜRDÜN UÇAĞI DÜŞTÜ" İDDİASI 

Afganistan'da düşen uçağın Amman merkezli havayolu şirketi Jordan Aviation'a ait olduğu da ileri sürüldü. Düşen uçağın FG507 uçuş numaralı ve Boeing 767 olduğu iddia edildi. 

Sayfa Yükleniyor...