SON DAKİKA HABERİ: Gazze'deki ateşkes 7. gününde: 8 İsrailli ve 30 Filistinli rehine daha serbest bırakıldı

SON DAKİKA HABERİ: İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara ara verilmesi için mutabakata varılan ve bir gün daha uzatılan ateşkesin 7. gününde 8 İsrailli rehine daha serbest bırakılarak Gazze'de Kızılhaç'a teslim edildi. İsrail hapishane yetkilileri, Gazze'deki rehine ateşkesi kapsamında 22'si çocuk, 8'i kadın olmak üzere 30 Filistinli mahkumun da serbest bırakıldığını açıkladı.

SON DAKİKA HABERİ: Gazze'deki ateşkes 7. gününde: 8 İsrailli ve 30 Filistinli rehine daha serbest bırakıldı

Son dakika haberi! İsrail ile Hamas, ateşkes sona ermek üzereyken dün sabah saatlerinde yeniden anlaşmaya vardı. Son dakikada gelen anlaşmayla ateşkes bir gün daha uzatıldı. Mısırlı yetkililer, ateşkesi bugünden itibaren iki gün daha uzatmak için çabalarını sürdürüyor.

Ateşkesin 7. gününde rehinelerle ilgili ilk haber geldi. Hamas'ın, Gazze Şeridi'nde 2 İsrailli esiri ülkelerine getirilmek üzere Uluslararası Kızılhaç Komitesi yetkililerine teslim ettiği bildirildi. İlerleyen saatlerde Hamas, 6 İsrailli rehineyi daha serbest bıraktı. Böylece bugünkü esir takasında Hamas'ın Gazze Şeridi'nden bıraktığı İsrailli esir sayısı 8 oldu.

İsrail hapishane yetkilileri, Gazze'deki rehine ateşkesi kapsamında 22'si çocuk, 8'i kadın olmak üzere 30 Filistinli mahkumun da serbest bırakıldığını duyurdu. İsrail ile Hamas arasında varılan mutabakat çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 240 Filistinli esir salıverildi.

İsrail ile Hamas arasında, rehine karşılığında Filistinli mahkumların serbest bırakılmasını öngören geçici ateşkes geçen hafta cuma günü başlamıştı. 4 günlük ateşkesin süresi salı sabahı dolmuş, taraflar ateşkesin iki gün daha uzatılmasına karar vermişti. Dün sabah saatlerinde ateşkes bir gün daha uzatılmıştı.

Hamas, ateşkesin uzatıldığı haberi gelmeden önce, İsrail'in, ateşkesin uzatılması karşılığında ölen rehinelerin cenazelerini almayı kabul etmediğini duyurmuştu. İsrail'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, geçici ateşkesin iyi sonuçlar verdiğini söyledi.

SON DAKİKA HABERİ: Gazze'deki ateşkes 7. gününde: 8 İsrailli ve 30 Filistinli rehine daha serbest bırakıldı - 1

HAMAS İLE İSRAİL ARASINDAKİ ESİR TAKASI MUTABAKATI

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 gün "insani ara" verilmesine ilişkin uzlaşma, 24 Kasım Cuma günü saat 07.00'de (TSİ 08.00) uygulamaya girdi.

İsrail ile Hamas arasında varılan esir takası mutabakatı çerçevesinde şu ana kadar Gazze Şeridi'nden 81 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de 210 Filistinli esir serbest bırakıldı.

Hamas, taraflar arasındaki müzakerelerde 7 kadın ve çocuk esir ile İsrail ordusunun bombardımanında öldürülen 3 İsrailli esirin naaşlarının teslim edilmesi karşılığında "insani ara"nın bir gün daha uzatılması şeklindeki teklifin İsrail tarafından reddedildiğini duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...