Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ankara'da İranlı mevkidaşı Abdullahiyan ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Türkiye ve İran olarak Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Teröristler Suriye'den temizlenmeli" dedi. Abdullahiyan ise Şam ile ilişkilerin değişmesinden memnun olduklarını, bu süreçte İran'ın da elinden geleni yapacağını söyledi. Toplantıda İsveç'teki skandal gösteriye ilişkin savcılığın 'soruşturmaya gerek yoktur' sözlerini de değerlendiren Çavuşoğlu, "Savcılığın kararı son derece absürt" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye'nin toprak bütünlüğünü destekliyoruz

Son dakika haberi! Türkiye ile Suriye rejimi arasında normalleşme süreci devam ederken Ankara, bölgenin önemli aktorlerinden İran'ın Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ı ağırladı.

Konuk Bakan Hüseyin Emir-Abdullahiyan, Ankara'daki temasları çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi. Ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile kameraların karşısına geçti. İki bakanın da gündeminde Suriye ile normalleşme vardı.

SURİYE İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Bakan Çavuşoğlu, "Rejimle bir angajman süreci başladı. Rusya'nın ev sahipliğinde üçlü toplantı yapıldı. Şimdi önümüzdeki süreçte Dışişleri Bakanları düzeyinde bir toplantı yapılması planlanıyor. Biz bu topantıların hem öncesinde hem de sonrasında İran'ı bilgilendirdik. Bugün de İran'ın da bu sürece katkısının önemini vurguladık." dedi.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da bu süreçte İran'ın da elinden geleni yapacağını söyledi.

Konuk Bakan şöyle konuştu; "Şam ve Ankara arasındaki ilişkilerin değişiminden büyük memnuniyet duyuyoruz. İran'ın çabalarının neticeye vardığını görmek bizi mutlu ediyor. Ankara Şam ilişkilerinin pozitif yönde gelişmesinin bölgenin de yararına olduğunu düşünüyoruz."

İSVEÇ'TEKİ SKANDAL GÖSTERİ

Basın toplantısında Bakan Çavuşoğlu'na İsveç'te terör örgütü yandaşlarının eylemi ve savcılığın verdiği takipsizlik kararı da soruldu.

Çavuşoğlu, "Savcılığın kararı son derece absürt. Bu saldırı ırkçılık içeriyor mu evet. Nefret suçu içeriyor mu evet. Peki bunlar İsveç'te serbest mi? Bunun cevabını versinler. Kimse bizi kandırmaya çalışmasın. Ya teroristlerin mayınlarına kurban olacaklar ya da ahitnameye uygun şekilde ilerleyeceğiz. Burada tercih İsveç'indir." diye konuştu.

İRAN'DA MAHSA AMİNİ PROTESTOLARI

Bakan Abdullahiyan, ülkesindeki Mahsa Amini protestolarına ilişkin de soruları yanıtladı. İranlı Bakan, "İran'da kadınlar büyük özgürlüklere sahiptir. Yabancı ülkeler İran İslam Cumhuriyeti aleyhinde girişimlerde bulunmuşlardır. Batı'nın girşimleri nedeniyle Afganistan ve Irak'ta ölen kadınların ve çocukların hesabını neden kimse sormuyor." ifadelerini kullandı. 

Sayfa Yükleniyor...