SON DAKİKA HABERİ: Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

SON DAKİKA HABERİ: Kremlin yönetimi, yarın İran'ın Tahran şehrinde düzenlenecek Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı'na ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, "Erdoğan ve Putin Tahran'da yarınki görüşmede tahıl ihracatını da ele alacak" denirken, "Ukrayna'nın tahıl ihracatını kolaylaştırmak için çabaları sürdürmeye hazırız" ifadeleri yer aldı.

SON DAKİKA HABERİ: Kremlin'den Erdoğan-Putin görüşmesine ilişkin açıklama

Yarın İran'ın Tahran şehrinde düzenlenecek olan Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı'na ilişkin Moskova'dan açıklama yapıldı. 

Kremlin yönetimi, "Erdoğan ve Putin Tahran'da yarınki görüşmede tahıl ihracatını da ele alacak" derken, "Ukrayna'nın tahıl ihracatını kolaylaştırmak için çabaları sürdürmeye hazırız" ifadelerine yer verdi.

GÖRÜŞME YARIN TAHRAN'DA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin davetine icabetle resmi ziyarette bulunmak ve Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı'na katılmak için 18-19 Temmuz'da İran'ın başkenti Tahran'ı ziyaret edecek.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, resmi ziyaret kapsamında, Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi Yedinci Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Reisi'nin başkanlıklarında 19 Temmuz'da Tahran'da yapılacak.

İlgili Bakanların iştirakiyle tertiplenecek Konsey Toplantısı'nda, Türkiye-İran ilişkileri tüm yönleriyle gözden geçirilecek, ikili iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak.

Görüşmelerde, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunulacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan aynı gün Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de katılımıyla İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ev sahipliğinde Tahran'da düzenlenecek Astana formatında Yedinci Üçlü Zirve Toplantısı'na iştirak edecek.

Zirvede, Suriye'deki güncel gelişmeler, PKK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere bölge güvenliğine tehdit teşkil eden terör örgütleriyle mücadele, siyasi çözüme yönelik çabalar, insani durum ve Suriyelilerin ülkelerine gönüllü geri dönüşleri konularının istişare edilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve vesilesiyle Rus mevkidaşı ile ikili bir görüşme de gerçekleştirecek.

Sayfa Yükleniyor...