SON DAKİKA: Haşdi Şabi'ye ait karargaha hava saldırısı

SON DAKİKA HABERİ: Irak'ın Babil vilayetinde Şii milis güçlerden oluşan Haşdi Şabi'ye bağlı karargaha ABD tarafından hava saldırısı düzenlendiği öne sürüldü. Haşdi Şabi, düzenlenen saldırıya ilişkin inceleme başlattıklarını duyurdu. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Irak'ta hava saldırıları düzenledikleri yönündeki haberleri yalanladı.

SON DAKİKA: Haşdi Şabi'ye ait karargaha hava saldırısı

Haşdi Şabi Babil Basın Ofisi, Facebook hesabından saldırıyla ilgili açıklama yayınladı.

Yapılan açıklamada, "Babil'de askeri Kalso Üssü'ndeki Kalkan, Seraya el-Cihad ve Nuhba Müdürlüğü'ne ABD tarafından düşmanca hava saldırısı düzenlendi." ifadeleri yer aldı.

Haşdi Şabi tarafından yapılan bir diğer yazılı açıklamada, "Babil'in kuzeyinde Kalso Üssü'ndeki Haşdi Şabi karargahında bir patlama meydana geldi. İnceleme ekibi olay yerine intikal etti. Patlamada maddi hasar meydana gelirken, yaralılar da söz konusu" ifadeleri kullanıldı.

IRAK'TAN AÇIKLAMA

Açıklamaya göre üsse yönelik saldırıda 8 asker yaralandı ve 1 asker de yaşamını kaybetti.

hükümeti, bölgedeki patlama ve yangının nedeninin araştırmak üzere teknik komite oluşturulduğunu bildirdi. Karargahta meydana gelen patlamanın saldırı sonucunda meydana geldiğinin tespit edildiği açıklandı.

Haşdi Şabi'ye bağlı Ketaib Seyyid'ül Şuheda isimli milis gücün lideri Abu Ala el-Velai, bu olayın arkasında duran faillere karşı saldırı tehdidinde bulundu.

ABD ORDUSU: DOĞRU DEĞİL

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı'nın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "ABD'nin bugün 'ta hava saldırıları düzenlediğini iddia eden bazı haberler bulunmaktadır. Bu haberler doğru değildir. ABD bugün Irak'ta herhangi bir hava saldırısı gerçekleştirmemiştir." ifadeleri yer aldı.

HAMAS SALDIRIYI KINADI

Hamas Hareketinden yapılan açıklamada ise Irak’taki saldırının şiddetle kınandığı, bunun Irak'ın egemenliğinin ihlali olduğu ifade edildi.

Açıklamada, “Gazze Şeridi'nde Filistin halkımıza karşı yürütülen Nazi savaşına sağladığı askeri malzeme ve destekle bölgedeki tırmandırmadan Biden yönetimini sorumlu tutuyoruz” ifadelerine yer verildi.

Öte yandan, Irak’taki İran yanlısı gruplar, İsrail-Filistin çatışmasının başladığı 7 Ekim'den bu yana Irak ve Suriye'de ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine yönelik saldırıları arttırmıştı. ABD de saldırılara misilleme yapmıştı.

Sayfa Yükleniyor...