Soykırım kararını yırtıp atın

İsveç'in eski İstanbul Başkonsolosu Ingmar Karlsson, İsveç Parlamentosu'na 11 Mart'ta alınan soykırım kararının iptal edilmesi çağrısında bulundu.

Haberler 27.04.2010 - 15:48

Soykırım kararını yırtıp atın

İsveç Başkonsolosu olarak İstanbul’da yedi yıl görev yaptıktan sonra geçen yıl emekli olan Ingmar Karlsson, İsveç Parlamentosu’na 11 Mart günü almış oldukları soykırım kararını yırtıp iptal etmeleri çağrısında bulundu.

Emekli olduktan sonra Lund Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölümü’nde ders vermeye başlayan Karlsson, Sydsvenska Dagbladet gaztesinde yayımlanan makalesinde, soykırım kararının İsveç Parlamentosu’nun inandırıcılığına gölge düşürdüğüne dikkat çekti.

Ingmar Karlsson, 6 Nisan’da Svenska Dagbladet gazetesinde de ’’Asla Yaşanmamış Soykırım’’ başlığıyla konuyu ele almıştı.

YUNANLAR BİLE SOYKIRIM VAR DEMEZ
Karlsson, iki makalesinde de Pontus Rumlarının tarihi, Kurtuluş Savaşı ve nüfus mübadelesi hakkında okuru bilgilendirip, Ermenilerin yanısıra Pontus Rumlarının soykırıma uğratıldığı yolunda İsveç parlamentosu’nun almış olduğu kararın skandal olduğuna ve bu görüşe Yunan milliyetçilerinin bile itibar etmeyeceğine işaret ediyor.

Şimdiye kadar hiçbir parlamentonun Pontus Rumları’na bir soykırım yapıldığı yönünde bir tespitte bulunmadığını belirten Karlsson, konuyu İsveç Parlamentosu'nun gündemine taşıyıp milletvekillerini ve kamuoyunu yanıltanları eleştiriyor.

Soykırım kararını dış politika kapsamına alarak AB ve BM nezdinde girişimlerde bulunacağını açıklayan Sosyal Demokrat Parti lideri Mona Sahlin’i de eleştiren Karlsson, en sert Yunan milliyetçilerinin bile desteklemeyeceği bu iddiayı savunmanın sakıncalı bir çaba olduğunu belirtiyor.

Sayfa Yükleniyor...