Suriye'de isyancı askerlerle çatışma

Arap Birliği'nin üyeliğini askıya aldığı Suriye'de ordu ile isyancılara katılan askerler arasında çatışma yaşandı. Suriyeli muhalifler çatışmalarda 40'dan fazla kişinin öldüğünü açıkladı.

15.11.2011 - 10:06

Suriye'de isyancı askerlerle çatışma

Suriye'de geçtiğimiz mart ayında şiddet olaylarının ilk başladığı kent olan Dera'da dün Suriye ordusu ile muhaliflere katılan askerler arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. İngiltere'nin başkenti Londra kaynaklı Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, Dera kentinde İsrail ordusunun 16 sivili öldürdüğü iddia edildi.

Uluslararası haber ajansı Reuters ise, Ürdün sınırına yakın bir kasabada İsrail ordusunun, 20'den fazla isyancı askeri öldürdüğünü belirtti. Çatışmalarda 20 Suriye ordusuna mensup 20 askerin de öldüğü iddia edildi.

Görgü tanıkları, isyancı askerlerin Şam-Amman karayolu üzerinde bir polis otobüsüne saldırı düzenlediğini de belirtti.

Suriye'deki muhaliflerin kurduğu Yerel Kordinasyon Komitesi ise, dün Suriye genelinde meydana gelen çatışmalarda 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

ABD: ESAD İZOLE EDİLECEK
Arap Birliği'nin Suriye'nin üyeliğini askıya alması sonrasında bu ülke üzerindeki siyasi baskı artarak devam ediyor. ABD, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın daha fazla izole edilmesi gerektiğini belirtti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Suriye yönetimi üzerinde siyasi baskının artırılması için Esad'ın daha fazla izole edilmesi gerektiğini belirtti.

BM SURİYE'DE ELÇİLİKLERE SALDIRIYI KINADI
BM Güvenlik Konseyi, Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad yanlılarının hafta sonunda bazı diplomatik misyonlara saldırılarını kınadı.

Konsey, saldırıların konuk ülkelerin diplomatik misyonlarının ve çalışanlarının korunmasını öngören 1961 Diplomatik İlişkilerle ilgili Viyana Sözleşmesi'nin ihlali olduğunu belirtti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...