NTV

Suriye'de Rus-ABD gerilimi

ntv.com.tr

Dünya

Rus savaş uçaklarının Suriye'ye hava operasyonu düzenlediği haberi Rusya ve ABD arasında gerilime yol açtı. Rusya, Suriye'de IŞİD hedeflerini vurduğunu açıkladı. ABD'li kaynaklar ise, Rusya'nın IŞİD ve El Kaide dışındaki muhalifleri vurduğunu belirtiyor. Suriyeli muhalifler, Rus saldırısında 36 sivilin öldürüldüğünü ileri sürdü.

İlişkili Haberler

Rusya'nın Suriye'de hava operasyonlarına başlaması Moskova ve Washington'ı karşı karşıya getirdi. Rusya'nın dün Suriye'de düzenlediği hava saldırısında Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'ın eğitim verdiği Suriyeli muhaliflerin de öldüğü belirtildi.

CARTER: RUSYA'NIN VURDUĞU YERDE IŞİD YOK

Rusya'nın IŞİD'e karşı mücadele edeceğini söylerken bir yandan da rejime destek verdiğini ve bu yaklaşımın "ateşe körükle gitmek ile aynı" olduğunu ileri süren ABD Savunma Bakanı Ash Carter, "Rusya'nın durumu çelişkili. Bunu IŞİD'in bulunmadığı bölgelere hava saldırısı düzenlemeleri de gösteriyor. Oralarda IŞİD yok, başkaları var. Bu tür hareketler iç savaşı körüklemekten başka bir şeye yaramaz" dedi.

SURİYE'DE ABD-RUS UÇAKLARI KARŞI KARŞIYA GELMEMELİ"

Suriye hava sahasında ABD ve Rusya uçaklarının karşı karşıya gelmemesi için Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile görüştüğünü belirten Carter, "Rusya uluslararası soyutlanmasını sona erdirmek ve küresel güç olarak görünmek istiyorsa Ukrayna'nın doğusundaki saldırılarını ve Kırım'ı ilhak etme girişimlerini de durdurmalı" dedi.

ASKERİ YETKİLİLER GÖRÜŞECEKLER

Rusya'nın Suriye'deki hava operasyonu sonrası ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un da harekete geçtiği iddia ediliyor. Suriye'deki gelişme sonrası Kerry ve Lavrov'un yarın olağanüstü bir toplantı yapacağı belirtildi. Rus ve ABD'li askeri yetkililer de en kısa zamanda bir araya gelmeyi planlıyor.

LAVROV'DAN IŞİD AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da, IŞİD'le mücadelenin etkin olması için tüm ülkeler arasında koordinasyon ve iletişimin güçlendirilmesi gerektiğini söylemişti. Lavrov, Suriye'deki krize çözüm bulunmasında Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır, Ürdün ve Katar'ın da rol oynaması gerektiğini belirtmişti.

"36 SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ" İDDİASI

Rusya'nın Suriye'de hava operasyonuyla ilgili bir açıklama da Türkiye merkezli Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu Başkanı Halid Hoca'dan geldi. Hoca, Rus savaş uçaklarının Suriye'de düzenlediği saldırılarda en az 36 sivilin öldüğünü iddia etti.

Rusya'ya ait kuvvetler Suriye'de Esad'ı kurtarmak için yeni bir cephe açtı
Rusya'ya ait kuvvetler Suriye'de Esad'ı kurtarmak için yeni bir cephe açtı

"IŞİD DEĞİL ÖSO HEDEF ALINDI"

Batı destekli muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) komutanlarından Cemil Salih de, Rus hava saldırısında 8 ÖSO mensubunun öldüğünü açıkladı. Salih, ÖSO'nun karargahının bulunduğu Hama kırsalının hedef alındığını, ÖSO kontrolündeki bölgede IŞİD ögelerinin bulunmadığını vurguladı.

RUSYA VURMADAN ÖNCE ABD'Yİ UYARDI

Rusya Savunma Bakanlığı ise, Suriye'deki hedeflerin vurulma anını gösteren görüntüleri kamuoyuyla paylaştı. Rusya 20 hava saldırısında 8 IŞİD hedefini vurduğunu ileri sürüyor.

IŞİD'in silah, mühimmat, yakıt depoları, araç ve iletişim merkezlerinin hedef alındığı iddia edildi.

"SİVİL YERLEŞİMLERİ VURMADIK"

IŞİD'in dağlardaki koordinasyon merkezinin de imha edildiğini belirten Rusya Savunma Bakanlığı sözcüsü Igor Konaşenkov, "Rus savaş uçakları sivil yerleşimlere karşı silah kullanmadı" dedi.

Suriye'de 20 hava saldırısı düzenleyen Rusya, 8 IŞİD hedefini imha ettiğini ileri sürdü. Operasyonun görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.  
Suriye'de 20 hava saldırısı düzenleyen Rusya, 8 IŞİD hedefini imha ettiğini ileri sürdü. Operasyonun görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.  

Rusya'nın hava operasonlarına başlamadan kısa bir süre önce ABD'yi uyardığı ve Amerikan savaş uçaklarının Suriye hava sahasından çekilmesini istediği de belirtildi. ABD ise bu uyarıyı dikkate almadı.

Rus savaş uçakları Humus'u vururken ABD savaş uçakları da Halep'e hava operasyonu düzenlemişti.

ETİKETLER