Suriye'de yeni çocuk felci uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü, Suriye'de çocuk felci vakalarına başkent Şam ve ülkenin ikinci büyük kenti Halep yakınlarında da rastlandığını duyurdu.

Suriye'de yeni çocuk felci uyarısı

Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada, Suriye'nin kuzeyindeki Deir ez-Zor'da 15 çocuk felci vakasına ek olarak başkent Şam kırsalı ile Halep'in kuzeyinde de birer vakanın görüldüğü belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü, savaş nedeniyle aşıların yapılmamamasından dolayı çocuk felcinin yayılmasından endişe edildiğini de vurguladı.

Suriye'de 14 yıl aradan sonra çocuk felci vakaları görülmesi üzerine Türkiye, Lübnan ve Ürdün gibi komşu ülkelerde de aşı kampanyaları başlatıldı.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca süren çatışmalar nedeniyle Suriye'deki yaklaşık 500 bin çocuk, aşıyla önlenebilen hastalıklar arasında yer alan çocuk felcine karşı aşılanamamıştı.

BM ise, Suriye'deki 2.4 milyon çocuğun aşılanmasını öngören bir kampanya başlatmıştı.

Bununla birlikte virüsün yayılma riski dolayısıyla Türkiye, Lübnan ve Ürdün başta olmak üzere pek çok bölge ülkesinde de aşı kampanyaları yürütülüyor. Kampanyalar beş yaşın altındaki yaklaşık 22 milyon çocuğun aşılanmasını amaçlıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, virüsün Pakistan kaynaklı olduğunu duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...