Suriye'den Türkiye'ye diyalog teklifi

Suriye’deki yerel basın organlarında bugün yer alan haberlere göre, Dışişleri Bakanlığı Türkiye ile yaşanan gerginliği sona erdirmek için diyalog kurmaya hazır olduğunu belirtti.

Suriye'den Türkiye'ye diyalog teklifi

Türkiye ile Suriye arasında ilk olarak Haziran ayında Türk F-4 uçağının düşürülmesiyle başlayan ve Akçakale’ye beş kişinin ölümüne neden olan havan topu mermisi düşmesiyle giderek tırmanan gerginlik, birkaç gün önce Suriye’ye ait sivil bir uçağın silah taşıdığı şüphesiyle Türk F-16’ları tarafından indirilmesiyle devam etmişti.

Rus resmi haber ajansı Ria Novosti’nin geçtiği habere göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı, Şam ve Ankara arasındaki gerginliği sona erdirmek için diyalog kurulmasına hazır olduğunu açıkladı.

Akçakaleye düşen havan topunun ardından TBMM’den geçen ve sınır ötesi harekata yeşil ışık yakan tezkere, Türkiye ile Suriye arasındaki politik gerginliği çok ciddi bir seviyeye çıkarmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 10 Ekim günü yaptığı açıklamada, Ankara ile Şam arasındaki gerginliğin dindirilmesi adına en iyi çözümün doğrudan diplomatik temaslar olacağını ifade etmişti.

SURİYE LAVROV’UN TEKLİFİNİ KABUL ETTİ
Ria Novosti’de yer alan bilgiye göre, Suriye Dışişleri Bakanlığı Lavrov’un açıklaması doğrultusunda adım atarak, “Suriye, Lavrov’un, Türkiye ile Suriye arasındaki güvenlik konularında doğrudan diyalog mekanizması oluşturulması gerektiği yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşılıyor” açıklamasında bulundu.

Açıklamada, “Suriyeli yetkililer, Şam’da Rusya büyükelçisiyle yaptıkları görüşmelerde, sınır hattı üzerinde karşılıklı denetim oluşturulması yönünde ortak bir komite kurulması olasılığını değerlendirdi” denildi.

ŞAM'DA BOMBALI SALDIRI: 8 ÖLÜ
Öte yandan Suriye'den yeni bir saldırı haberi daha geldi. Edinilen bilgiye göre başkent Şam yakınlarında bomba yüklü bir araç patlatıldı. Patlamada ilk belirlemelere göre aralarında çocukların da olduğu 8 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Muhalif kanattan gelen açıklamada, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait bir savaş uçağı düşürdüğü ileri sürüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...